REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaniżenie akcyzy powoduje skutki w VAT

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Organy podatkowe, w razie stwierdzenia zaniżenia zobowiązania podatkowego w akcyzie, automatycznie przyjmują zaniżenie należnego VAT.

Organy podatkowe w razie stwierdzenia zaniżenia zobowiązania podatkowego w akcyzie wydają decyzję określającą wysokość tego zobowiązania. Na tym jednak nie koniec, bo decyzja w podatku akcyzowym jest zazwyczaj impulsem do wszczęcia przeciwko podatnikowi postępowania w VAT. Ostatecznie organy automatycznie przyjmują zaniżenie kwoty należnej w VAT o wartość podatku obliczonego od kwoty podatku akcyzowego.

Autopromocja

Tomasz Stanek, prawnik z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, uważa jednak, że podatnik, który znalazł się w takiej sytuacji, nie jest bez szans w sporze z fiskusem.

- Podstawa opodatkowania VAT jest tak skonstruowana, aby odpowiadała podstawowym założeniom wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, przede wszystkim zasadzie neutralności i opodatkowania konsumpcji - wyjaśnia ekspert.

Tak też należy w jego ocenie interpretować przepisy, które ustalają jej wysokość.

- W tych granicach nie mieści się obciążenie przedsiębiorcy VAT od kwoty akcyzy określonej decyzją podatkową - mówi Tomasz Stanek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dalszym ciągu podstawą opodatkowania VAT jest wynagrodzenie należne od nabywcy lub osoby trzeciej działającej na jego rzecz. Jego zdaniem nie zmienia tego okoliczność, że podstawą opodatkowania objęta jest również kwota podatku akcyzowego. Regulacja taka ma bowiem na celu potwierdzenie, że VAT jest naliczony również od uwzględnionego w cenie podatku akcyzowego, a nie obok tego podatku.

Tomasz Stanek nie ma wątpliwości, że zwiększenie podstawy opodatkowania ponad otrzymane (należne) wynagrodzenie skutkuje obciążeniem VAT przedsiębiorcy. A to sprawia, że wbrew przywołanym zasadom VAT to on ponosi jego ciężar, zamiast nabywcy. A takie przyjęcie jest niezgodne nie tylko z polską ustawą VAT, ale także z unijnymi przepisami. W takim przypadku podstawa opodatkowania, służąca za podstawę naliczania podatku pobieranego przez organy skarbowe, przekracza wynagrodzenie rzeczywiście zapłacone przez konsumenta ostatecznego.

Na poparcie swoich racji ekspert wskazuje na orzecznictwo ETS. Wynika z niego, że organy podatkowe nie mogą w jakichkolwiek okolicznościach (wyjątek dotyczy określenia obrotu w drodze szacowania w wypadkach ściśle określonych) naliczać kwoty przekraczającej podatek zapłacony przez ostatecznego konsumenta (por. wyrok ETS w sprawie C-317/94 Elida Gibbs Ltd).

Powyższe stanowisko w ocenie eksperta potwierdzają przepisy dotyczące zasad wystawiania faktury VAT, w której należy wskazać podstawę opodatkowania. Jeżeli zatem powstałby obowiązek podwyższenia podstawy opodatkowania, należałoby także dokonać korekty faktury. W konsekwencji kontrahent podatnika miałby możliwość odliczenia podatku naliczonego od kwoty, do zapłaty której nie był zobowiązany. Sprzedawca nie miałby przy tym prawnych możliwości żądania od nabywcy wyrównania powstałej straty.

Ważne!

W przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego podatkowi akcyzowemu podstawa opodatkowania VAT zawiera również kwotę akcyzy

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  REKLAMA