REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w PIT akceptują eksperci i podatnicy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od dwóch tygodni trwają uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje społeczne przygotowanego przez resort finansów projektu ustawy o zmianie ustawy o PIT oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jak przekonuje resort, wszyscy akceptują zaproponowane w noweli rozwiązania.

ROZMOWA

Autopromocja

Projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przygotowało ministerstwo, wprowadza m.in. duże zmiany w zakresie rozliczeń małżonków pracujących za granicą. Mąż i żona będą mogli złożyć jeden PIT w Polsce pod warunkiem, że ich łączne przychody w 90 proc. będą uzyskiwane w Polsce. Czy to nie jest ograniczenie w porównaniu z obecnym stanem?

- Nie jest to żadne ograniczenie w porównaniu ze stanem obecnym. Wręcz przeciwnie. Dziś możliwość preferencyjnego rozliczenia się małżonków przysługuje wówczas, gdy oboje z małżonków posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Projektowane zmiany do ustawy zakładają, że preferencyjne wspólne rozliczanie się małżonków będzie przysługiwało także wówczas, gdy tylko jedno z małżonków posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, pod warunkiem że osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 90 proc. ich całkowitego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym.

Czyli ze wspólnego rozliczenia będzie mógł skorzystać także taki małżonek, który na stałe wyemigrował z Polski?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Możliwość preferencyjnego wspólnego rozliczenia się małżonków będzie również przysługiwała małżonkom posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w innych niż Polska państwach UE, gdy spełnione zostaną określone w ustawie warunki, m.in. wspomniany obowiązek uzyskania w roku podatkowym 90 proc. przychodów na terytorium Polski. Takie rozwiązania istnieją w wielu państwach UE, np. w Niemczech i Holandii.

Pojawiły się opinie, że nowe zasady stosowania ulgi prorodzinnej będą zbyt skomplikowane. Chodzi o sposoby liczenia ulgi, gdy np. dziecko urodzi się w trakcie roku lub w połowie miesiąca trafi do rodziny zastępczej. To słuszny zarzut?

- Nie sposób uznać, że rozliczanie ulgi w systemie miesięcznym ją skomplikuje. Każdy potrafi, jak należy sądzić, podzielić rok na 12 miesięcy i zastosować ulgę wyłącznie za te miesiące, w których opiekował się dzieckiem. Ulga nie będzie przysługiwała za miesiące przed urodzeniem dziecka. W przypadku gdy dziecko w jednym miesiącu trafi zarówno do rodziny zastępczej oraz ustanowiony zostanie opiekun prawny, będą oni zobligowani podzielić ulgę za ten miesiąc według liczby dni opieki.

Projekt zakłada kolejne zmiany w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Spowodują one, że od 1 stycznia 2009 r. będziemy mieć trzy sposoby rozliczania takich transakcji. Czy to nie za dużo? Podatnicy mogą się pogubić.

- Projekt zakłada zastąpienie tzw. ulgi meldunkowej zwolnieniem z opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli w okresie dwóch lat od dnia zbycia przychód uzyskany z tego zbycia podatnik przeznaczy na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe. Nowe zasady wchodzą w życie 1 stycznia 2009 r. i będą dotyczyły dochodów ze zbycia nabytych po tym dniu. Zmiana ta spowodowana jest likwidacją obowiązku meldunkowego.

Projekt zgodnie z zasadami konstytucji przewiduje zachowanie praw nabytych do uchylanej ulgi meldunkowej dla podatników, którzy w okresie jego obowiązywania od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. nabyli lub wybudowali (oddali do użytkowania) nieruchomości i prawa związane z nieruchomościami.

 

Prawa nabyte posiadają również podatnicy, którzy nabyli do 31 grudnia 2006 r. nieruchomości i prawa. Do tych podatników mają zastosowanie zasady obowiązujące do końca 2006 roku (tj. 10-proc. podatek od przychodów). Wskazane w pytaniu trzy sposoby rozliczeń wynikają zatem z konieczności zapewnienia podatnikom praw nabytych.

Jak projekt oceniają eksperci?

- Od dwóch tygodni trwają uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje społeczne przygotowanego przez resort finansów projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt ten spotkał się już z pozytywnym odbiorem. W opinii doradców podatkowych oraz Krajowej Izby Gospodarczej zmiany w zakresie opodatkowania dochodów osobistych zmierzają we właściwym kierunku.

Autopromocja

Czy nad projektem trwają nadal prace? Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać?

- Prace nad ewentualnymi zmianami w podatkach dochodowych są kontynuowane. Obecnie analizowane są napływające do resortu opinie i uwagi.

Jeżeli w trakcie uzgodnień zostanie zgłoszona uwaga do projektu, która zasługuje na jej uwzględnienie, to niewątpliwie zostanie. Do dziś takich uwag nie zgłoszono.

Fot. Wojciech Górski

Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA