reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe rozporządzenie określi zwolnienie dla podatnika od 2009 r.

Nowe rozporządzenie określi zwolnienie dla podatnika od 2009 r.

Resort finansów nie podjął jeszcze decyzji w sprawie przedłużenia zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących w usługach przewozu miejskiego.


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 4657) wskazało, że przewozy miejskie rozkładowe pasażerskie, inne niż kolejowe, za które pobierane są ceny urzędowe w wysokości ustalonej przez gminę (Radę m.st. Warszawy) lub związek komunalny, zostały zwolnione od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie ma zastosowanie do 31 grudnia 2008 r. Wynika to z par. 2 pkt 1 i poz. 6 załącznika do rozporządzenia ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 113, poz. 720). Zakres zastosowania zwolnień od ewidencjonowania po 31 grudnia 2008 r. zostanie określony w nowym rozporządzeniu ministra finansów w sprawie kas rejestrujących.

Resort poinformował, że na obecnym etapie nie zostały jeszcze podjęte rozstrzygnięcia co do projektów przepisów w zakresie kas rejestrujących, które wyznaczałyby zakres tych zwolnień.

Przypomnijmy, że obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika bezpośrednio z art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Minister finansów może wprowadzać w drodze rozporządzenia na czas określony zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących niektórych grup podatników oraz niektórych czynności, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama