reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Większa odpowiedzialność za sprawozdania już w 2008 roku

Większa odpowiedzialność za sprawozdania już w 2008 roku

Znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości, które dotyczą rozszerzenia odpowiedzialności za sprawozdawczość finansową, będą miały zastosowanie już do rozliczeń za rok 2008.


Każda zmiana w dyrektywie unijnej wymusza opracowanie nowych regulacji w przepisach krajowych. Dyrektywa 2006/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. wymusiła opracowania nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany te mają doprowadzić do prezentowania nowej jakości w sprawozdaniach finansowych. Bożena Lisiecka-Zając, biegły rewident, podczas pierwszego dnia XIII Ogólnopolskiego Forum Rachunkowości, wyjaśniała, że dzięki nowelizacji ustawy o rachunkowości odpowiedzialność organów spółki za sprawozdanie finansowe została rozszerzona o solidarną odpowiedzialność rady nadzorczej. Rada nadzorcza powinna podjąć uchwałę o przyjęciu podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, począwszy od 2008 roku.

- Termin wejścia w życie innych zmian w ustawie o rachunkowości to 1 stycznia 2009 r. Będą one miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 roku - stwierdza Bożena Lisiecka-Zając.

Profesor Gertruda Krystyna Świderska z Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH zwróciła uwagę na problemy związane z kręgiem kosztowym w rozumieniu ustawy o rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

- Dla zapewnienia prawidłowego ujęcia kosztów oraz ich prezentacji w rachunku zysków i strat stosowany jest tzw. krąg kosztowy. Obejmuje on koszty operacyjne. Wejście do kręgu kosztowego stanowią koszty rodzajowe. Natomiast wyjściem z kręgu jest ujęcie tych samych kosztów w układzie kalkulacyjnym. Krąg kosztowy jest zamykany na koncie: Rozliczenie kosztów - tłumaczy prof. Gertruda Krystyna Świderska.

Duże zainteresowanie uczestników forum wzbudziła kwestia analizy raportów rocznych spółek giełdowych. Ich zdaniem dane zawarte w tych raportach zniekształcają obraz spółki, co przekłada się m.in. na podejmowane przez inwestorów błędnych decyzji.

- Obecnie sprawozdania te są nieporównywalne. Przykładowo, jedne spółki nieściągalne należności ze sprzedaży danego roku ujmują w pozostałych kosztach operacyjnych. Inne w kosztach sprzedaży. W pierwszym przypadku nie wpływa to na wyniki sprzedaży spółki. W drugim ma to już znaczenie - odpowiadała na pytania Gertruda Krystyna Świderska.

OGÓLNOPOLSKIE FORUM RACHUNKOWOŚCI

XIII Ogólnopolskie Forum Rachunkowości - doroczna konferencja organizowana przez Infor Training, poświęcona rachunkowości i podatkom. W tym roku odbywa się w dniach 21-23 października w Zakopanem. Bierze w niej udział 100 osób.

EWA MATYSZEWSKA, EWA CIECHANOWSKA

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama