REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większa odpowiedzialność za sprawozdania już w 2008 roku

Ewa Ciechanowska
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości, które dotyczą rozszerzenia odpowiedzialności za sprawozdawczość finansową, będą miały zastosowanie już do rozliczeń za rok 2008.

Każda zmiana w dyrektywie unijnej wymusza opracowanie nowych regulacji w przepisach krajowych. Dyrektywa 2006/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. wymusiła opracowania nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany te mają doprowadzić do prezentowania nowej jakości w sprawozdaniach finansowych. Bożena Lisiecka-Zając, biegły rewident, podczas pierwszego dnia XIII Ogólnopolskiego Forum Rachunkowości, wyjaśniała, że dzięki nowelizacji ustawy o rachunkowości odpowiedzialność organów spółki za sprawozdanie finansowe została rozszerzona o solidarną odpowiedzialność rady nadzorczej. Rada nadzorcza powinna podjąć uchwałę o przyjęciu podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, począwszy od 2008 roku.

Autopromocja

- Termin wejścia w życie innych zmian w ustawie o rachunkowości to 1 stycznia 2009 r. Będą one miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 roku - stwierdza Bożena Lisiecka-Zając.

Profesor Gertruda Krystyna Świderska z Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH zwróciła uwagę na problemy związane z kręgiem kosztowym w rozumieniu ustawy o rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

- Dla zapewnienia prawidłowego ujęcia kosztów oraz ich prezentacji w rachunku zysków i strat stosowany jest tzw. krąg kosztowy. Obejmuje on koszty operacyjne. Wejście do kręgu kosztowego stanowią koszty rodzajowe. Natomiast wyjściem z kręgu jest ujęcie tych samych kosztów w układzie kalkulacyjnym. Krąg kosztowy jest zamykany na koncie: Rozliczenie kosztów - tłumaczy prof. Gertruda Krystyna Świderska.

Duże zainteresowanie uczestników forum wzbudziła kwestia analizy raportów rocznych spółek giełdowych. Ich zdaniem dane zawarte w tych raportach zniekształcają obraz spółki, co przekłada się m.in. na podejmowane przez inwestorów błędnych decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Obecnie sprawozdania te są nieporównywalne. Przykładowo, jedne spółki nieściągalne należności ze sprzedaży danego roku ujmują w pozostałych kosztach operacyjnych. Inne w kosztach sprzedaży. W pierwszym przypadku nie wpływa to na wyniki sprzedaży spółki. W drugim ma to już znaczenie - odpowiadała na pytania Gertruda Krystyna Świderska.

OGÓLNOPOLSKIE FORUM RACHUNKOWOŚCI

XIII Ogólnopolskie Forum Rachunkowości - doroczna konferencja organizowana przez Infor Training, poświęcona rachunkowości i podatkom. W tym roku odbywa się w dniach 21-23 października w Zakopanem. Bierze w niej udział 100 osób.

EWA MATYSZEWSKA, EWA CIECHANOWSKA

gp@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  REKLAMA