REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki zależne w Polsce mogą mieć kłopoty z rozliczeniem kosztów

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

W Niemczech wprowadzono zasadę kwalifikowania jako przychód wszystkich świadczeń przekazywanych do podmiotu zależnego. Dla polskich spółek zależnych oznacza to problem, bo nie wiadomo, czy te wydatki uznać za koszt i skorygować deklaracje podatkowe wstecz.

Rozmawiamy z KRZYSZTOFEM BIERNACKIM z firmy Rödl & Partner, oddział Wrocław

REKLAMA

Autopromocja

Z jakimi problemami dotyczącymi rozliczeń podatkowych najczęściej spotykają się niemieckie spółki zależne w Polsce?

- Ustawodawca krajowy, na wzór innych państw europejskich, nałożył na podmioty powiązane obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych. Najczęściej dotyczy ona tylko tych transakcji, które faktycznie są przez spółki dokonywane, np. sprzedaż towaru, świadczenie usług, przy czym bardzo rzadko jest sporządzana umowa precyzująca wzajemne prawa i obowiązki stron. Strony nie analizują i nie włączają do dokumentacji usług o charakterze pośrednim, takich jak np. posługiwanie się wartościami niematerialnymi i prawnymi przez spółkę polską w sytuacji gdy są one własnością spółki-matki. Jako przykład wskazać można używanie znaków towarowych zastrzeżonych przez spółkę-matkę, przez spółkę-córkę bez odrębnego wynagrodzenia.

Czy zatem spółki zależne powinny uwzględniać te usługi pośrednie?

- Krajowe przepisy dotyczące cen transferowych oraz zakresu przedmiotowego dokumentacji mają charakter bardzo ogólny. W jednej z regulacji ustawodawca wskazuje, że dokumentacja powinna określać wszystkie funkcje, jakie strony pełnią w transakcji, oraz wszystkie przewidywane koszty. W praktyce strony opisują w dokumentacji te funkcje, które bezpośrednio wpływają na ceny transakcji, często pomijając dodatkowe usługi świadczone pośrednio pomiędzy podmiotami w grupie. Wynika to przede wszystkim z ogromnej złożoności relacji pomiędzy podmiotami powiązanymi, co w praktyce zmusza do dokonywania odpowiednich uproszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie konsekwencje może nieść ze sobą pominięcie rozliczania tych usług w Polsce?

- W kończącym się 2008 roku niemiecki ustawodawca wprowadził nową grupę przepisów, które umożliwiają Ministerstwu Finansów szczególną formę opodatkowania wszelkich wartości niematerialnych i prawnych przekazanych spółce zależnej (Funktionsverlagerungsverordung). Istotne jest fakt, że przepisy te istotnie wykraczają poza przyjęte dotychczas ramy opodatkowania tego typu świadczeń w oparciu o stanowisko wypracowane w ramach OECD.

Co to może oznaczać dla krajowych spółek zależnych?

- W konsekwencji istnieje znaczne ryzyko dla krajowych spółek zależnych, że mogą pojawić się dodatkowe koszty w zakresie otrzymanego know-how, które nie będą przez krajowe organy podatkowe uznane za koszty uzyskania przychodów. Ważne jest zatem, aby tworzone dokumentacje cen transferowych uwzględniały to ryzyko. Dodać należy, że korekta przychodów spółek-matek może dotyczyć lat przeszłych, co oznaczałoby konieczność wstecznej korekty kosztów podatkowych w podmiotach krajowych. Takie działanie sprawia ogromne trudności zarówno w płaszczyźnie procedury podatkowej, jak i rozstrzygnięcia, na ile poniesione wydatki można traktować jako koszt. Stąd też niezbędna jest w tym zakresie konsultacja z doradcami podatkowymi, którzy mają doświadczenie przy analizie tego typu transakcji.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Na zdjęciu Krzysztof Biernacki z firmy Rödl & Partner, oddział Wrocław

Rozmawiała Magdalena Majkowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA