REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki zależne w Polsce mogą mieć kłopoty z rozliczeniem kosztów

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

W Niemczech wprowadzono zasadę kwalifikowania jako przychód wszystkich świadczeń przekazywanych do podmiotu zależnego. Dla polskich spółek zależnych oznacza to problem, bo nie wiadomo, czy te wydatki uznać za koszt i skorygować deklaracje podatkowe wstecz.

Rozmawiamy z KRZYSZTOFEM BIERNACKIM z firmy Rödl & Partner, oddział Wrocław

Autopromocja

Z jakimi problemami dotyczącymi rozliczeń podatkowych najczęściej spotykają się niemieckie spółki zależne w Polsce?

- Ustawodawca krajowy, na wzór innych państw europejskich, nałożył na podmioty powiązane obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych. Najczęściej dotyczy ona tylko tych transakcji, które faktycznie są przez spółki dokonywane, np. sprzedaż towaru, świadczenie usług, przy czym bardzo rzadko jest sporządzana umowa precyzująca wzajemne prawa i obowiązki stron. Strony nie analizują i nie włączają do dokumentacji usług o charakterze pośrednim, takich jak np. posługiwanie się wartościami niematerialnymi i prawnymi przez spółkę polską w sytuacji gdy są one własnością spółki-matki. Jako przykład wskazać można używanie znaków towarowych zastrzeżonych przez spółkę-matkę, przez spółkę-córkę bez odrębnego wynagrodzenia.

Czy zatem spółki zależne powinny uwzględniać te usługi pośrednie?

- Krajowe przepisy dotyczące cen transferowych oraz zakresu przedmiotowego dokumentacji mają charakter bardzo ogólny. W jednej z regulacji ustawodawca wskazuje, że dokumentacja powinna określać wszystkie funkcje, jakie strony pełnią w transakcji, oraz wszystkie przewidywane koszty. W praktyce strony opisują w dokumentacji te funkcje, które bezpośrednio wpływają na ceny transakcji, często pomijając dodatkowe usługi świadczone pośrednio pomiędzy podmiotami w grupie. Wynika to przede wszystkim z ogromnej złożoności relacji pomiędzy podmiotami powiązanymi, co w praktyce zmusza do dokonywania odpowiednich uproszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie konsekwencje może nieść ze sobą pominięcie rozliczania tych usług w Polsce?

- W kończącym się 2008 roku niemiecki ustawodawca wprowadził nową grupę przepisów, które umożliwiają Ministerstwu Finansów szczególną formę opodatkowania wszelkich wartości niematerialnych i prawnych przekazanych spółce zależnej (Funktionsverlagerungsverordung). Istotne jest fakt, że przepisy te istotnie wykraczają poza przyjęte dotychczas ramy opodatkowania tego typu świadczeń w oparciu o stanowisko wypracowane w ramach OECD.

Co to może oznaczać dla krajowych spółek zależnych?

- W konsekwencji istnieje znaczne ryzyko dla krajowych spółek zależnych, że mogą pojawić się dodatkowe koszty w zakresie otrzymanego know-how, które nie będą przez krajowe organy podatkowe uznane za koszty uzyskania przychodów. Ważne jest zatem, aby tworzone dokumentacje cen transferowych uwzględniały to ryzyko. Dodać należy, że korekta przychodów spółek-matek może dotyczyć lat przeszłych, co oznaczałoby konieczność wstecznej korekty kosztów podatkowych w podmiotach krajowych. Takie działanie sprawia ogromne trudności zarówno w płaszczyźnie procedury podatkowej, jak i rozstrzygnięcia, na ile poniesione wydatki można traktować jako koszt. Stąd też niezbędna jest w tym zakresie konsultacja z doradcami podatkowymi, którzy mają doświadczenie przy analizie tego typu transakcji.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Na zdjęciu Krzysztof Biernacki z firmy Rödl & Partner, oddział Wrocław

Rozmawiała Magdalena Majkowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA