reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po pomyłce fiskusa podatnik bez odsetek

Po pomyłce fiskusa podatnik bez odsetek

Podatnik nie ma prawa do odsetek w przypadku gdy organ dokonał zbyt wysokiego zabezpieczenia na poczet zaległości podatkowej.


Organy podatkowe mogą dokonać zabezpieczenia na poczet należności podatkowych. W sytuacji gdy ostatecznie zobowiązanie podatnika okazuje się mniejsze, nadwyżka zabezpieczenia jest odblokowywana czy zwracana. Pojawia się pytanie, czy od kwoty zbyt wysokiego zabezpieczenia należne jest podatnikowi oprocentowanie w wysokości takiej jak od zaległości podatkowych. Podatnicy podkreślają, że w praktyce zabezpieczenie nie różni się od zapłaty zobowiązania. Ponadto podatnik nie ma żadnego wpływu na to, kiedy organ podatkowy wyda decyzję podatkową i będzie mogło dojść do zaliczenia kwot zabezpieczonych na zaległości podatkowe.

Na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej sprawa wygląda jednak inaczej.

- Jeśli chodzi o odsetki z tytułu zawyżonej kwoty zabezpieczenia, to nie ma, co do zasady, możliwości uzyskania odsetek jak od zaległości podatkowych - wyjaśnia Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Jak podkreśla ekspert, należy pamiętać, że wpłacenie kwoty zabezpieczenia nie powoduje automatycznego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie takie wygasa, co do zasady, poprzez zapłatę podatku.

- W związku z tym, w sytuacji wpłaty zabezpieczenia nie będzie ono stanowiło nadpłaty w rozumieniu Ordynacji podatkowej, zatem nie będzie także podlegać oprocentowaniu - mówi Paweł Jabłonowski.

Ekspert wskazuje jedynie, że jeżeli decyzja dotycząca wysokości zabezpieczenia jest bardzo wysoka, podatnik ma prawo ją zaskarżyć.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama