Po pomyłce fiskusa podatnik bez odsetek
REKLAMA
Organy podatkowe mogą dokonać zabezpieczenia na poczet należności podatkowych. W sytuacji gdy ostatecznie zobowiązanie podatnika okazuje się mniejsze, nadwyżka zabezpieczenia jest odblokowywana czy zwracana. Pojawia się pytanie, czy od kwoty zbyt wysokiego zabezpieczenia należne jest podatnikowi oprocentowanie w wysokości takiej jak od zaległości podatkowych. Podatnicy podkreślają, że w praktyce zabezpieczenie nie różni się od zapłaty zobowiązania. Ponadto podatnik nie ma żadnego wpływu na to, kiedy organ podatkowy wyda decyzję podatkową i będzie mogło dojść do zaliczenia kwot zabezpieczonych na zaległości podatkowe.
REKLAMA
Na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej sprawa wygląda jednak inaczej.
- Jeśli chodzi o odsetki z tytułu zawyżonej kwoty zabezpieczenia, to nie ma, co do zasady, możliwości uzyskania odsetek jak od zaległości podatkowych - wyjaśnia Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Jak podkreśla ekspert, należy pamiętać, że wpłacenie kwoty zabezpieczenia nie powoduje automatycznego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie takie wygasa, co do zasady, poprzez zapłatę podatku.
- W związku z tym, w sytuacji wpłaty zabezpieczenia nie będzie ono stanowiło nadpłaty w rozumieniu Ordynacji podatkowej, zatem nie będzie także podlegać oprocentowaniu - mówi Paweł Jabłonowski.
Ekspert wskazuje jedynie, że jeżeli decyzja dotycząca wysokości zabezpieczenia jest bardzo wysoka, podatnik ma prawo ją zaskarżyć.
ALEKSANDRA TARKA
aleksandra.tarka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat