Siedem dni na przygotowanie do kontroli podatkowej
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Dzięki nowelizacji Ordynacji podatkowej od początku przyszłego roku organy podatkowe będą zawiadamiać o kontroli. Jak wyjaśnia Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy współpracujący z Allen & Overy A. Pędzich, kontrola będzie mogła się rozpocząć nie wcześniej niż w terminie siedmiu dni i nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Każda próba podjęcia czynności kontrolnych przed upływem siedmiu dni od doręczenia będzie wymagać zgody kontrolowanego.
W niektórych sytuacjach doręczenie zawiadomienia nie będzie konieczne. Dotyczy to m.in. kontroli zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach oraz sytuacji, w których okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne wszczęcie kontroli np. ze względu na ryzyko utraty materiału dowodowego.
Jeżeli zaś kontrola podatkowa nie zostanie rozpoczęta w ciągu 30 dni do dnia doręczenia zawiadomienia, organ podatkowy będzie zobowiązany przed wszczęciem postępowania kontrolnego ponownie doręczyć zawiadomienie o zamiarze jej przeprowadzenia.
REKLAMA
- Zmianę związaną z wprowadzeniem obowiązku zawiadomienia o wszczęciu kontroli należy ocenić pozytywnie. Podatnicy zyskają czas niezbędny na przygotowanie się, a to może ułatwić organom podatkowym przeprowadzenie czynności i w efekcie skrócić czas kontroli. Pewne zastrzeżenia może budzić szeroki zakres sytuacji, w których obowiązek doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli jest wyłączony - ocenia Wojciech Pietrasiewicz.
Jego zdaniem część przepisów ograniczających obowiązek zawiadamiania podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli używa klauzul generalnych (utrudnione doręczanie), które w praktyce mogą być rozbieżnie interpretowane. Ponadto projektowane przepisy nakazują poinformowanie podatnika o przyczynie braku zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, nie formułując żadnej sankcji za niedochowanie tego obowiązku przez organ podatkowy.
Senat wniósł poprawki do nowelizacji, ponownie rozpatrzy je Sejm.
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA