| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przekazanie części firmy nie jest opodatkowane

Przekazanie części firmy nie jest opodatkowane

W przypadku transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa przepisy ustawy o VAT nie będą miały zastosowania.


ZMIANA PRAWA

Wyłączenie z opodatkowania VAT zostanie rozszerzone w odniesieniu do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. Oznacza to odejście od istniejącego dziś ograniczenia, według którego w przypadku zbycia części firmy wyłączenie z VAT dotyczy jedynie zakładu lub oddziału samodzielnie sporządzającego bilans.

W praktyce warunek ten był często niemożliwy do spełnienia, w szczególności w przypadku małych zakładów rzemieślniczych, co skutkowało opodatkowaniem VAT zbycia takiego zakładu. W rezultacie z VAT było wyłączone jedynie zbycie całego przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wprawdzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie dwukrotnie orzekł, że wyłączeniu spod opodatkowania VAT podlega także zbycie części przedsiębiorstwa (wyrok z 7 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 934/07, wyrok z 12 sierpnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 666/08), jednak interpretacji tej nie podzielały organy podatkowe. Problem rozwiązuje nowelizacja ustawy o VAT.

W wyniku wprowadzonych zmian przepisy tej ustawy nie będą miały zastosowania do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z nową definicją, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zmiana wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Dzięki niej przedsiębiorcy unikną opodatkowania VAT w przypadku zbycia części majątku przedsiębiorstwa, która stanowi powiązany organizacyjnie i finansowo zespół składników majątkowych, ale nie sporządza samodzielnie bilansu.

Ważne!

Zmiana w art. 6 ustawy o VAT zwiększy zakres wyłączenia z opodatkowania. Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest bowiem szersza niż pojęcie zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »