REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w rachunkowości nie powstrzymają kryzysu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Przy poszukiwaniu sposobu wyjścia z kryzysu finansowego często postulowane są zmiany w systemie rachunkowości. Przywódcy państw G20 ustalili, że inwestorzy powinni otrzymywać lepsze informacje ze sprawozdań finansowych. Według ekspertów konieczna jest zmiana mentalności i sposobu myślenia przedsiębiorców, a nie zasad rachunkowości.

Konieczna jest poprawa transparentności rynków finansowych i ulepszenie reguł rachunkowości, aby inwestorzy lepiej rozumieli wartość kupowanych przez siebie aktywów. Na takim stanowisku stoją przywódcy największych gospodarek świata (m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Rosji), czyli grupy G20 (grupa 19 państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową).

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem tych polityków, jest to jeden ze sposobów wyjścia z obecnego kryzysu ekonomicznego i przeciwdziałania podobnym sytuacjom w przyszłości. Jednak stanowiska tego nie podzielają eksperci.

Wartość godziwa

Według Antoniego Reczka, prezesa zarządu spółki audytorskiej Pricewaterhouse- Coopers, struktura rachunkowości jest odpowiednia. Problem tkwi jednak w szczegółach. Obecnie jednym z najczęściej dyskutowanych zagadnień rachunkowych jest wycena według wartości godziwej.

- Większość ekspertów uważa, że najlepszą informacją w rachunkowości jest informacja bieżąca - czyli właśnie wartość godziwa - twierdzi nasz rozmówca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że po raz pierwszy metoda takiej wyceny - oparta na odniesieniu wartości do cen rynkowych - została poddana próbie w dobie obecnego kryzysu. Rozwiązania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) nie przeszły tej próby do końca pozytywnie. Kryzys odsłonił słabości MSR.

Dlatego też zadaniem Międzynarodowego Komitetu Standardów Rachunkowości będzie opracowanie nowych wytycznych i zasad określania wartości godziwej.

Kryzys finansowy udowodnił, że może się zdarzyć sytuacja, w której zanika aktywny rynek na niektóre instrumenty finansowe. Brakuje jednak praktyk, które mówiłyby, jak w takim przypadku je wycenić.

Przykładowo może się zdarzyć, że cena rynkowa jest na poziomie 20 proc. wartości zakupu.

- Wówczas spółka może być zmuszona do obniżenia wyceny czy utworzenia odpisów, nawet gdy podejmie decyzje o przetrzymaniu tych papierów do momentu, gdy wartość będzie na poziomie ceny zakupu - podkreśla Antoni Reczek.

Ekspert uważa, że zmiany w MSR 39 - dotyczące możliwości przekwalifikowania instrumentów i częściowego odstąpienia od wyceny wartości rynkowej - były dobrym krokiem. Jednak jest to rozwiązanie doraźne. Muszą więc być przeprowadzone dalsze prace w tym zakresie. Rachunkowość musi odzwierciedlać realia gospodarcze na poziomie mikro, jak i makro.

Zmiana mentalności

Z kolei Stefan Czerwiński, biegły rewident, sekretarz generalny Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, uważa, że inwestorzy otrzymują właściwe informacje. Dotyczy to zwłaszcza danych o wynikach ekonomicznych, które obowiązkowo publikowane są m.in. przez spółki publiczne notowane na giełdzie. Ponadto jednostki gospodarcze mają obowiązek ujawniania swoich sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym. Każdy inwestor może więc do nich dotrzeć i odpowiednio je spożytkować.

Wiele danych jest również publikowanych w prasie fachowej. Inwestorzy rzadko przywiązują do nich wagę, gdy w ich firmie panuje dobra sytuacja i jeśli nie mają związków z podmiotami przeżywającymi trudności gospodarcze.

 

Według Stefana Czerwińskiego wynika z tego, że przede wszystkim konieczne są zmiany mentalności i sposobu myślenia wśród przedsiębiorców, wyrobienie nawyku korzystania z informacji i wyciągania z nich obiektywnych, a nie życzeniowych wniosków.

- Zmiany w rachunkowości są konieczne jedynie ze względu na naturalną ewolucję tej dziedziny wiedzy, a nie z powodu swojej złej konstrukcji - podkreśla nasz rozmówca. Przyznaje również, że nowelizacja MSR 39, dotycząca wycofania z obrotu instrumentów pochodnych, stanowi właściwy kierunek do osiągnięcia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Stefan Czerwiński uważa, że rachunkowość jest przydatnym narzędziem umożliwiającym wyjście z kryzysu. Przede wszystkim to menedżerowie, biznesmeni powinni kształcić się i uzupełniać wiedzę z rachunkowości, prawa bilansowego, w tym z Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Wskazuje również, że zmieniona ustawa o rachunkowości nałożyła na rady nadzorcze i zarządy spółek odpowiedzialność za prawidłowość i rzetelność sprawozdania finansowego. Tym samym ich członkowie zostali zobowiązani do zgłębiania tej dziedziny wiedzy, która pozwoli im ze zrozumieniem odczytać takie sprawozdanie i świadomie ponieść wynikające z niego konsekwencje.

Uciekanie od problemu

Z kolei według Adama Rucińskiego, prezesa zarządu Kancelarii Audytorów i Doradców Ruciński i Wspólnicy, apel polityków o zmianę zasad rachunkowości jest próbą odwrócenia uwagi od prawdziwego problemu.

Zasady rachunkowości można zmienić tak, aby informacja ze sprawozdań finansowych była jeszcze bardziej przejrzysta.

- Nie zmienia to jednak faktu, że światowy kryzys finansowy jest wynikiem chciwości instytucji finansowych - uważa nasz rozmówca.

- Ekspert zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych doszło do zawyżenia ceny nieruchomości w wyniku zbyt agresywnego kredytowania. Jeżeli zostały wystawione zbyt duże ilości papierów wartościowych pod te kredyty - rachunkowość tego nie zmieni.

Adam Ruciński dodaje, że przepisy rachunkowe pozwalały na to, aby zorientować się, że takie problemy mogą wystąpić.

Podobnym sytuacjom jak obecny kryzys może zapobiec jedynie zmiana mentalności i świadomości osób, które postawiły na rozwijanie instrumentów pochodnych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wycena instrumentów finansowych

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA