REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze zaliczki za grudzień dopiero w styczniu 2011 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki

REKLAMA

Nowe przepisy o płatności zaliczek na podatek dochodowy za grudzień lub IV kwartał wejdą w życie dopiero w 2010 roku.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Po nowelizacji ustawy o PIT zaliczkę na podatek dochodowy za ostatni miesiąc lub kwartał podatnicy będą płacić od rzeczywiście osiągniętych dochodów. Zaliczkę za grudzień przedsiębiorcy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, będą płacić do 20 stycznia następnego roku. Taki sam termin będzie obowiązywał podatników płacących zaliczki kwartalnie. W przypadku podatników, których rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym, płatność ostatniej zaliczki będzie następować do 20 dnia pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego. Kolejna ważna zmiana to możliwość uniknięcia zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał.

Przekazanie PIT samorządom

Rząd poinformował o dwóch przeszkodach uniemożliwiających wprowadzenie nowych przepisów już w 2009 roku. Pierwsza to zmniejszenie wpływów budżetowych w 2009 roku - zaliczki za grudzień 2009 r. wpłynęłyby w styczniu 2010 r. Rząd wskazał też drugą przeszkodę, tym razem legislacyjną. Nie zmieniono systemu przekazywania samorządom części wpływów z podatków dochodowych. Co by się stało, gdyby już w 2009 roku bez nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego weszły w życie nowe przepisy o zaliczkach?

Konsekwencje zmian

W grudniu 2009 r. wpływy z PIT za grudzień należałoby wypłacić samorządom przed otrzymaniem zaliczek za grudzień 2009 r. Co prawda, przekazanie samorządom części wpływów z PIT następuje do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaliczki na PIT wpłynęły na rachunek urzędu skarbowego. To zasada ogólna. Szczególne reguły dotyczą właśnie ostatniej zaliczki. Środki stanowiące dochody jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału we wpływach z PIT za grudzień przekazuje się tym jednostkom do:

• 20 grudnia 2008 r. jako zaliczkę w wysokości 80 proc. kwoty przekazanej za listopad;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 10 stycznia roku następnego jako różnicę między kwotą z tytułu udziału we wpływach z PIT, który wpłynął na rachunek urzędu skarbowego w grudniu, a kwotą zaliczki przekazanej zgodnie z pkt 1.

Jakie są konsekwencje ewentualnego braku nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego? Restrykcyjna interpretacja przepisów może uniemożliwić przekazanie samorządom części udziału w zaliczkach na podatek PIT za grudzień lub IV kwartał 2010 r. Korzystniejsza interpretacja oznacza, że przekazanie jest możliwe, ale odbędzie się na kredyt. Może też pojawić się konieczność przesunięcia wejścia w życie nowych przepisów o zaliczkach w podatku dochodowym, np. na 2011 rok.

Ważne!

Zaliczki za grudzień nie będą płacić podatnicy, którzy przed upływem terminu do wpłaty zaliczki, czyli 20 stycznia roku następnego, złożą zeznanie roczne i zapłacą podatek

Tomasz Król

gp@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  REKLAMA