REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe uprawnienia dla doradców podatkowych

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Doradcy podatkowi będą mogli udzielać pełnomocnictw radcom prawnym i adwokatom oraz prowadzić z nimi spółki.

Zmiana prawa

Autopromocja

Projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym przygotowany przez Ministerstwo Finansów jest obecnie na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych i ma na celu dostosowanie tej ustawy do wymogów dyrektywy usługowej. Zakłada m.in. rozszerzenie form wykonywania zawodu doradcy podatkowego oraz nadaje nowe kompetencje doradcom. Mimo zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, które koordynuje prace nad implementacją dyrektywy, że projekt zostanie opublikowany do końca 2008 roku, tak się nie stało. O zmianach, jakie niesie nowelizacja, poinformował przedstawiciel Ministerstwa Finansów podczas spotkania z państwową komisją egzaminacyjną do spraw doradztwa podatkowego.

Jakie zmiany

Dyrektywa usługowa ma na celu liberalizację rynku usług w UE. Zmiany dotyczą możliwości wykonywania doradztwa podatkowego przez wszystkie spółki kapitałowe, a nie tylko te wpisane na listę osób prawnych uprawnionych do jego wykonywania. Doradztwem w tych spółkach będą jednak mogły zajmować się tylko osoby wpisane na listę doradców podatkowych. Z dyrektywy wynika również, że doradcy będą mogli tworzyć spółki multidyscyplinarne z przedstawicielami innych zawodów, np. z radcami prawnymi. Będą też mogli wykonywać usługi w spółce komandytowo-akcyjnej. Dziś ustawa takiej możliwości nie przewiduje.

Kolejną zmianą jest zniesienie zakazu reklamy. Obecne rozwiązanie funkcjonuje wyłącznie w ustawie o doradztwie. W podobnych ustawach takich rozwiązań nie ma. Osoby wykonujące te zawody nie mogą się reklamować, ale wynika to z zasad etyki. Również doradcy podatkowi mają w zasadach etycznych zakaz reklamowania usług i będzie on wiążący po wykreśleniu go z ustawy.

Doradcy mają także uzyskać możliwość wykonywania innej działalności niż doradztwo podatkowe. Dziś katalog czynności, które mogą podejmować, jest dość wąski i sprowadza się do działalności edukacyjnej, szkoleniowej, wydawniczej, prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz różnego rodzaju doradztwa. Również w tym przypadku mają znaleźć zastosowanie zasady etyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większe uprawnienia

Doradcy podatkowi mają otrzymać również szersze uprawnienia, np. do reprezentowania klientów w sprawach celnych czy egzekucji. Zostaną również złagodzone sankcje, jak np. skreślenie z listy doradcy podatkowego, który nie zawarł na czas ubezpieczenia OC. Po zmianach za brak ubezpieczenia będą groziły sankcje dyscyplinarne.

Nowością nie jest też zmiana w zakresie zawieszenia działalności doradczej, na mocy której doradcy będą mogli zawieszać działalność na czas nieokreślony. Umożliwi to m.in. zatrudnianie doradców w organach podatkowych i kontroli skarbowej.

W ustawie ma się także znaleźć przepis umożliwiający doradcom udzielanie dalszych pełnomocnictw (substytucji) oraz zmiana regulacji dotyczących komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego. W skład komisji wchodziłoby 60 członków (obecnie 55). Już po wprowadzeniu podziału na NSA i WSA pojawiła się propozycja, aby w skład komisji wchodzili nie tylko sędziowie Naczelnego Sądu, lecz także sądów wojewódzkich.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA