reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradcy podatkowi. Wkrótce pierwsze skreślenia z list

Doradcy podatkowi. Wkrótce pierwsze skreślenia z list

Zbliża się termin kończący ośmioletni okres przekształcania wpisów warunkowych we wpisy ostateczne na liście doradców podatkowych. Krajowa Rada Doradców Podatkowych zapowiada pierwsze skreślenia z listy doradców.

Na liście doradców podatkowych jest około 10 200 osób, z czego 7500 płaci składki członkowskie – poinformował Brunon Szulc, przewodniczący Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Część doradców podatkowych ma jednak tzw. wpis warunkowy. Zostanie on przekształcony we wpis ostateczny po spełnieniu określonych warunków.

Dotychczas zostało rozpatrzonych pozytywnie około 3,5 tysiąca złożonych wniosków. Trudno jednak jest ustalić, ile osób zostało wpisanych na listę, bo np. członkowie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego, profesorowie i osoby z tytułem doktora habilitowanego, którzy zawodowo zajmują się podatkami, są automatycznie wpisywani na listę. – Oceniamy, że około 2 tysiące osób mogłoby teoretycznie złożyć jeszcze wniosek o przekształcenie – poinformował Brunon Szulc. Podkreślił on, że pierwsze decyzje były wydawane przez ministra finansów w lipcu 1997 r., czyli 8 lat temu. Dla tych osób termin przekształcenia wpisu mija w lipcu br.

Trzeba zwrócić uwagę, że wspomniany ośmioletni okres jest liczony od dnia doręczenia doradcy decyzji o dokonaniu wpisu warunkowego na listę doradców podatkowych przez ministra finansów, a nie jej wydania.

Przekształcenie wpisu warunkowego może nastąpić na wniosek samego zainteresowanego. Nie wystarczy jednak sam wniosek. Składając wniosek o przekształcenie wpisu, doradca musi spełnić podstawowy warunek wynikający z art. 86 ustawy o doradcach podatkowych, mianowicie udowodnić 8-letni okres wykonywania zawodu. Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca uwagę na to, aby doradcy sprawdzili dokładnie, czy spełniają określone w przepisach kryteria. – Były takie kliniczne wręcz przypadki, kiedy doradca złożył wniosek trochę za wcześnie, np. brakowało mu miesiąca do 8 lat, i wpis nie został przekształcony. Liczy się data złożenia wniosku, więc gdyby doradca ten złożył wniosek miesiąc później, uzyskałby przekształcenie wpisu – poinformował Brunon Szulc. Taki doradca może oczywiście złożyć wniosek jeszcze raz, ale wiąże się to z kolejnymi kosztami. Opłata administracyjna za rozpatrzenie wniosku ustalona została przez I Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych i wynosi 600 zł. Jest to opłata na poziomie opłaty za egzamin na doradcę.

Osoby, które nie zdadzą egzaminu w ciągu 8 lat, i te, które nie złożą wniosku o przekształcenie wpisu warunkowego, będą skreślane z listy doradców podatkowych – poinformował Brunon Szulc. Podkreślił on, że te warunki nie są wymyślone przez korporacje doradców podatkowych, ale wynikają z ustawy o doradztwie podatkowym, uchwalonej przez Sejm. Wkrótce nastąpią więc pierwsze skreślenia z listy. KRDP podkreśla, że korporacja doradców podatkowych jest otwarta dla wszystkich, którzy spełnią warunki.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama