REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradcy podatkowi. Wkrótce pierwsze skreślenia z list

REKLAMA

Zbliża się termin kończący ośmioletni okres przekształcania wpisów warunkowych we wpisy ostateczne na liście doradców podatkowych. Krajowa Rada Doradców Podatkowych zapowiada pierwsze skreślenia z listy doradców.

Na liście doradców podatkowych jest około 10 200 osób, z czego 7500 płaci składki członkowskie – poinformował Brunon Szulc, przewodniczący Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Część doradców podatkowych ma jednak tzw. wpis warunkowy. Zostanie on przekształcony we wpis ostateczny po spełnieniu określonych warunków.

REKLAMA

Autopromocja

Dotychczas zostało rozpatrzonych pozytywnie około 3,5 tysiąca złożonych wniosków. Trudno jednak jest ustalić, ile osób zostało wpisanych na listę, bo np. członkowie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego, profesorowie i osoby z tytułem doktora habilitowanego, którzy zawodowo zajmują się podatkami, są automatycznie wpisywani na listę. – Oceniamy, że około 2 tysiące osób mogłoby teoretycznie złożyć jeszcze wniosek o przekształcenie – poinformował Brunon Szulc. Podkreślił on, że pierwsze decyzje były wydawane przez ministra finansów w lipcu 1997 r., czyli 8 lat temu. Dla tych osób termin przekształcenia wpisu mija w lipcu br.

Trzeba zwrócić uwagę, że wspomniany ośmioletni okres jest liczony od dnia doręczenia doradcy decyzji o dokonaniu wpisu warunkowego na listę doradców podatkowych przez ministra finansów, a nie jej wydania.

Przekształcenie wpisu warunkowego może nastąpić na wniosek samego zainteresowanego. Nie wystarczy jednak sam wniosek. Składając wniosek o przekształcenie wpisu, doradca musi spełnić podstawowy warunek wynikający z art. 86 ustawy o doradcach podatkowych, mianowicie udowodnić 8-letni okres wykonywania zawodu. Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca uwagę na to, aby doradcy sprawdzili dokładnie, czy spełniają określone w przepisach kryteria. – Były takie kliniczne wręcz przypadki, kiedy doradca złożył wniosek trochę za wcześnie, np. brakowało mu miesiąca do 8 lat, i wpis nie został przekształcony. Liczy się data złożenia wniosku, więc gdyby doradca ten złożył wniosek miesiąc później, uzyskałby przekształcenie wpisu – poinformował Brunon Szulc. Taki doradca może oczywiście złożyć wniosek jeszcze raz, ale wiąże się to z kolejnymi kosztami. Opłata administracyjna za rozpatrzenie wniosku ustalona została przez I Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych i wynosi 600 zł. Jest to opłata na poziomie opłaty za egzamin na doradcę.

Osoby, które nie zdadzą egzaminu w ciągu 8 lat, i te, które nie złożą wniosku o przekształcenie wpisu warunkowego, będą skreślane z listy doradców podatkowych – poinformował Brunon Szulc. Podkreślił on, że te warunki nie są wymyślone przez korporacje doradców podatkowych, ale wynikają z ustawy o doradztwie podatkowym, uchwalonej przez Sejm. Wkrótce nastąpią więc pierwsze skreślenia z listy. KRDP podkreśla, że korporacja doradców podatkowych jest otwarta dla wszystkich, którzy spełnią warunki.

Wiesława Moczydłowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA