| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak opodatkować przychody z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem

Jak opodatkować przychody z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem

Pismo z 16 marca 2005 r. nr US I/1-415/2/2005

PYTANIE DO US
Od stycznia 1999 r. prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i do grudnia 2004 r. rozliczałem się na zasadach ogólnych. Od 31 grudnia 2002 r. zostałem powołany do zarządu spółki z o.o. na stanowisko prezesa zarządu. Funkcję tę sprawuję w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna i nie prowadzę innej działalności w 2005 r. Między udziałowcami spółki a moją firmą została zawarta umowa na czas nieokreślony dotycząca przejęcia przez moją firmę praw i obowiązków organu spółki, tj. jego zarządu. Umowa ta została nazwana umową o zarządzanie przedsiębiorstwem. Na podstawie art. 9a ust. 2 chciałbym wybrać w 2005 r. sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym w wysokości 19%, ponieważ zgodnie z treścią art. 9a ust. 5 ustawy, jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia przez podatnika tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ww. ustawy.
Czy można opodatkować w 2005 r. przychody z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem jako przychody z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wg stawki 19%?
ODPOWIEDŹ US - SKRÓT
Nie ma podstaw prawnych do opodatkowania dochodów uzyskanych ze źródeł przychodów określonych w art. 13 pkt 7 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z działalności wykonywanej osobiście, według zasad określonych w art. 30c, tj. 19% podatkiem dochodowym. Dochody te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
KOMENTARZ EKSPERTA
Artykuł 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi wprost, że odnosi się do dochodów ze źródła: pozarolnicza działalność gospodarcza. Przyjęcie stanowiska, że przepis ten odnosi się do działalności gospodarczej w ogólności, niewątpliwie narazi podatnika na duże ryzyko sporu z organami podatkowymi.
ODPOWIEDŹ US - WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim informuje:
Pozarolnicza działalność gospodarcza, w myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9. Wyłączenie to obejmuje więc m.in. działalność wykonywaną osobiście, tj. wymienioną w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »