reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wydatki na zgromadzenie obowiązkowych zapasów paliwa jako koszt

Wydatki na zgromadzenie obowiązkowych zapasów paliwa jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zalicza się koszty zakupu paliwa przez importera w celu utworzenia zapasów obowiązkowych paliw, o których mowa w art. 16 i art. 19d ustawy z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach paliw (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 24, poz. 197 ze zm.)?

Odpowiedź organu podatkowego
(...)
Ustawą z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 24 poz. 197 ze zm.) zgodnie z art. 16 ust. 1 wprowadzono obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub przetwarzania paliw ciekłych, zwanych dalej „producentami”, oraz przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przywozu paliw ciekłych na polski obszar celny, zwanych dalej „importerami”, wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 17 ust. 1 tej ustawy.
Przepisy art. 16 ust. 2 i 3 ustawy stanowią, iż producenci i importerzy tworzą obowiązkowe zapasy paliw ciekłych w zakresie tych rodzajów paliw, które są przedmiotem ich działalności, oraz że obowiązkowe zapasy paliw ciekłych stanowią majątek przedsiębiorców tworzących i utrzymujących te zapasy. W art. 19d ust. 1 i 2 określono, iż koszty tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych ponoszą producenci oraz importerzy zaliczając je do kosztów działalności.
Powyższy zapis nie oznacza jednakże, że użyte w ww. ustawie pojęcie „koszty działalności” może być automatycznie utożsamiane z pojęciem „koszty uzyskania przychodów” w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na podstawie art. 15 ust. 1 zdanie 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Należy przy tym zauważyć, że brak określonego kosztu w art. 16 ustawy nie oznacza automatycznego zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów. Aby tak było, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między przychodem, w rozumieniu ustawy podatkowej, a kosztem jego uzyskania. Okolicznością decydującą o zaliczeniu danego kosztu do kosztów uzyskania przychodów jest zatem fakt osiągnięcia przychodu. Związek pomiędzy poniesionymi kosztami tworzenia zapasów paliw ciekłych przez importera a osiągniętym przychodem zaistnieje dopiero w momencie sprzedaży paliw pochodzących z tych zapasów. Do celów podatku dochodowego nie ma zatem znaczenia fakt, że koszty tworzenia i utrzymania zapasów zostały poniesione wcześniej. Istotny jest bowiem moment powstania przychodu (w konkretnym przypadku sprzedaż paliw). Reasumując, koszty poniesione przez spółkę będącą importerem paliw ciekłych w związku z zakupem paliwa w celu utworzenia zapasów obowiązkowych paliw, o których mowa w art. 16 i art. 19d ww. ustawy z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, ale dopiero w momencie sprzedaży paliw z obowiązkowych zapasów. (...)

Pismo Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 21 marca 2005 r. (nr ŁUS-II-2-423/4/05/JŁ)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama