reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Po pięciu latach można sprzedać mieszkanie bez podatku

Po pięciu latach można sprzedać mieszkanie bez podatku

Podatniczka 22 sierpnia 2000 r. zakupiła wraz z mężem nieruchomość obejmującą własność działki niezabudowanej, na której rozpoczęła budowę domu jednorodzinnego. Odbiór domu miał być dokonany przez wydział nadzoru budowlanego starostwa powiatowego do stycznia 2006 r. W styczniu 2006 r. podatniczka zamierza sprzedać tę nieruchomość. Czy w wyniku sprzedaży tej nieruchomości w styczniu 2006 r. powstanie obowiązek zapłaty 10-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego. - Pismo z 31 stycznia 2006 r., nr PF-I-41180/INT/1/NM/05).

Jeżeli sprzedaje się nieruchomość po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, to nie trzeba płacić zryczałtowanego 10-proc. podatku dochodowego.Z decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu wynika, że stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:


• nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,


• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,


• prawa wieczystego użytkowania gruntów


– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia wymienionych nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Budynek jest trwale związany z gruntem jako jego część składowa i dzieli los prawny nieruchomości (gruntu). Tym samym nie może być przedmiotem odrębnej własności. Odmienna sytuacja prawna występuje tylko w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie stanowiącym własność państwa lub gminy może być wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika. Z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o PIT wynika z kolei, że opodatkowaniu podlega przychód ze sprzedaży tylko nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie można zatem traktować odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Oznacza to, że bieg pięcioletniego terminu nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego cześć składową. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku.Jeżeli podatniczka dokona odpłatnego zbycia w 2006 roku nieruchomości zakupionej w 2000 roku, a więc po upływie pięcioletniego okresu, wówczas sprzedaż ta nie będzie stanowiła źródła przychodu i tym samym podatniczka nie będzie zobowiązana do uiszczenia zryczałtowanego 10-proc. podatku dochodowego. Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt odbioru budynku przez wydział nadzoru budowlanego starostwa powiatowego.Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama