Po pięciu latach można sprzedać mieszkanie bez podatku
REKLAMA
Z decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu wynika, że stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
• nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
• prawa wieczystego użytkowania gruntów
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia wymienionych nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Budynek jest trwale związany z gruntem jako jego część składowa i dzieli los prawny nieruchomości (gruntu). Tym samym nie może być przedmiotem odrębnej własności. Odmienna sytuacja prawna występuje tylko w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie stanowiącym własność państwa lub gminy może być wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika. Z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o PIT wynika z kolei, że opodatkowaniu podlega przychód ze sprzedaży tylko nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie można zatem traktować odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Oznacza to, że bieg pięcioletniego terminu nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego cześć składową. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku.
Jeżeli podatniczka dokona odpłatnego zbycia w 2006 roku nieruchomości zakupionej w 2000 roku, a więc po upływie pięcioletniego okresu, wówczas sprzedaż ta nie będzie stanowiła źródła przychodu i tym samym podatniczka nie będzie zobowiązana do uiszczenia zryczałtowanego 10-proc. podatku dochodowego. Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt odbioru budynku przez wydział nadzoru budowlanego starostwa powiatowego.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat