Od umorzonej pożyczki nie ma podatku
REKLAMA
Z decyzji Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem pracownika są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z kolei kodeks pracy stanowi, iż stosunek pracy wygasa z dniem śmierci pracownika. Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy przechodzą po śmierci w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, według przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Jeżeli nie ma takich osób, prawa te wchodzą do spadku i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Wypłacone małżonkowi, który spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej, wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, jak również inne świadczenia stanowią prawa majątkowe ze stosunku pracy, które nie wchodzą do masy spadkowej. Wynagrodzenia te stanowią u małżonka zmarłego pracownika przychód z praw majątkowych, od którego płatnik jest zobowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.
Natomiast umorzenie pożyczki udzielonej pracownikowi z zakładowego funduszu socjalnego powoduje zwolnienie dłużnika z całości lub części długu, a pożyczkobiorca otrzymuje świadczenie nieodpłatne lub częściowo odpłatne, zaś wartość takiego świadczenia stanowi przychód ze stosunku pracy. Umorzona pożyczka z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest więc przychodem ze stosunku pracy jedynie dla osoby, u której nastąpiło przysporzenie majątku z tego tytułu. W przypadku umorzenia pożyczki, która została udzielona zmarłemu pracownikowi, wartość tego świadczenia nie jest dziedzicznym prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy i nie przechodzi na małżonka czy innych spadkobierców zmarłego pracownika. Wobec tego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat