reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Ustępujący wspólnik spółki musi zapłacić podatek dochodowy

Ustępujący wspólnik spółki musi zapłacić podatek dochodowy

Jeżeli po wystąpieniu ze spółki wspólnik nie będzie kontynuował działalności, to musi zapłacić 10-proc. zryczałtowany PIT z tytułu remanentu likwidacyjnego. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 5 czerwca 2006 r. (nr PB I-2/4150/IN-110/US Ł-Śr./06/MM).

Spośród czworga wspólników spółki jawnej (dwa małżeństwa), z których każdy posiadał udziały w wysokości 25 proc., dwóch wypowiedziało udział (po jednej osobie z każdego małżeństwa). Pozostali dwaj wspólnicy zamierzają kontynuować działalność gospodarczą spółki w zmniejszonym składzie osobowym, posiadając 50 proc. udziałów w kapitale, który pozostanie bez zmian.

Występujący wspólnicy nie będą prowadzić działalności gospodarczej. Na dzień wystąpienia wspólników ze spółki sporządzony zostanie spis z natury. Zdaniem podatników sporządzenie spisu z natury na dzień wyrejestrowania wspólnika-współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej służy wyłącznie ustaleniu faktycznych dochodów przypadających na każdego wspólnika spółki, ale nie obliguje do zapłaty 10-proc. zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że spółka jawna jest spółką osobową. Oznacza to, że zgodnie z art. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) dochody z udziału w takiej spółce opodatkowane są osobno u każdej osoby, będącej wspólnikiem spółki, w stosunku do jej udziału, ponieważ podatnikiem nie jest spółka, lecz osoba fizyczna.

Opodatkowaniu PIT podlegają nie dochody spółki jawnej, lecz dochód osiągany przez każdego ze wspólników.
Dla wspólnika występującego ze spółki jawnej wiązać się to będzie z całkowitym wygaśnięciem źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a dla celów podatku dochodowego zdarzenie takie uznaje się za likwidację działalności gospodarczej w tej spółce. Podatnik w takim przypadku zobligowany jest do powiadomienia o fakcie likwidacji działalności naczelnika urzędu skarbowego. W zawiadomieniu takim należy określić datę likwidacji działalności. W takiej sytuacji na podatniku ciąży obowiązek ustalenia i uiszczenia 10-proc. zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego – zgodnie z art. 44 ust. 4 ustawy o PIT.

Dochód do opodatkowania ustala się, stosując do wartości remanentu likwidacyjnego wskaźnik procentowy wynikający z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama