reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podlega opodatkowaniu darowizna udziałów w spółce jawnej

Czy podlega opodatkowaniu darowizna udziałów w spółce jawnej

Czy dokonana między małżonkami darowizna udziałów w spółce jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? - Pismo z 22 czerwca 2006 r. nr LK-IV-4306/IN-US/3/06/MM

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Darowizna między małżonkami udziałów w spółce jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

KOMENTARZ EKSPERTA
Zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn podlega nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że nabyty zakład będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym co najmniej przez 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Niedotrzymanie tych warunków spowoduje utratę możliwości korzystania ze zwolnienia z podatku. Ponieważ pojęcia „zakład lub jego część” nie można odnieść do udziału w spółce jawnej, więc jego nabycie w drodze darowizny między małżonkami nie mieści się w zakresie zwolnienia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi informuje:
Zgodnie z art. 33 pkt 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.) prawa majątkowe wynikające z udziału w spółce jawnej należą do osobistego majątku małżonków.
Darowizna takich praw podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn (psd) na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
WAŻNE!
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem: spadku, darowizny, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi darowizna udziałów w spółce jawnej nie jest czynnością zwolnioną od tego podatku. Dla zastosowania zwolnienia obdarowany winien spełnić łącznie dwa warunki: nabyć zakład (lub jego część), prowadzić zakład przez 5 lat. W wyniku przedmiotowej czynności żaden z tych warunków nie może być spełniony. Spółka jawna jest właścicielem swojego majątku, w tym prowadzonego przez nią zakładu (przedsiębiorstwa). W wyniku opisanej we wniosku darowizny obdarowany nabędzie udziały w spółce (prawa majątkowe i niemajątkowe), a nie część przedsiębiorstwa (majątku spółki). Spółka jawna prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Nie jest więc możliwe uznanie, że prowadzącym zakład będzie nabywca udziałów.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• IS. I/2-4361/1/06

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama