Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt
REKLAMA
Odpowiedź:
(…) Spółka posiada liczne nieruchomości, budynki, budowle, od których jest zobowiązana uiszczać podatek od nieruchomości. Od 1 stycznia 2003 r. istnieje również obowiązek opodatkowania podatkiem od nieruchomości części budowlanych urządzeń technicznych. Spółka nie uiszczała podatku od nieruchomości od tego rodzaju części budowlanych, w związku z tym korekcie podlegał podatek od nieruchomości za lata 2003–2005. Zobowiązanie z tego tytułu zostało uregulowane w 2005 roku. Postanowieniem nr PD-423-81/PW/05/06 z 22 lutego 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu uznał stanowisko zawarte we wniosku z 22 lutego 2006 r. za nieprawidłowe. Stwierdził, że stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodów potrąca się w roku podatkowym, którego dotyczą. Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, gdy zarachowanie kosztu nie było możliwe. Wtedy są one potrącane w roku ich poniesienia. Natomiast w przedmiotowej sprawie bezspornie spółka posiadała nieruchomości i budowle podlegające w 2003 i 2004 roku opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości i była obowiązana sama naliczyć od nich stosowny podatek. Należny podatek od nieruchomości, mimo iż został zapłacony w 2005 roku, dotyczy odpowiednio 2003 i 2004 roku i w koszty podatkowe tych lat powinien zostać zaliczony.
Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji ww. postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu, po wnikliwym przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy stwierdza, co następuje: (...)
W przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc nie można przypisać ich do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia. Odnośnie do przedmiotowej sprawy, tj. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę na zapłatę zaległego podatku od nieruchomości za lata 2003 i 2004, należy stwierdzić, że podatek ten ma jedynie pośredni związek z uzyskanym przychodem. Oznacza to, że podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia, tj. dokonania wydatku z tego tytułu.
(…)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat