| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Obowiązek VAT powstaje z chwilą zapłaty

Obowiązek VAT powstaje z chwilą zapłaty

Użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej. Dlatego obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat. - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 30 października 2006 r. (nr IPB_1/449-9/06/I).


Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię, kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT dla czynności oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste.

Od 25 czerwca 2004 r. do 14 lutego 2005 r. obowiązywał przepis szczególny określający moment powstania obowiązku podatkowego w stosunku do opłat za wieczyste użytkowanie, tj. par. 3a rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstawał z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Przepis ten został uchylony na mocy par. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 17, poz. 150). Jednocześnie na mocy par. 2 tego rozporządzenia wprowadzono przepis przejściowy stanowiący, że w przypadku pobrania po 24 czerwca 2004 r., a przed dniem wejścia rozporządzenia w życie (tj. przed 15 lutego 2005 r.) całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych – przed upływem terminu ich płatności – obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).

Jeżeli jednak przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Ponieważ użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat.

Zgodnie z par. 14 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.) w przypadku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, należy udokumentować każdą wniesioną opłatę, wystawiając w tym celu fakturę VAT. Fakturę należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część należności. Obowiązek ten dotyczy każdej następnej należności otrzymanej od nabywcy (użytkownika wieczystego).

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »