Obowiązek VAT powstaje z chwilą zapłaty
REKLAMA
Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię, kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT dla czynności oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste.
Od 25 czerwca 2004 r. do 14 lutego 2005 r. obowiązywał przepis szczególny określający moment powstania obowiązku podatkowego w stosunku do opłat za wieczyste użytkowanie, tj. par. 3a rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstawał z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Przepis ten został uchylony na mocy par. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 17, poz. 150). Jednocześnie na mocy par. 2 tego rozporządzenia wprowadzono przepis przejściowy stanowiący, że w przypadku pobrania po 24 czerwca 2004 r., a przed dniem wejścia rozporządzenia w życie (tj. przed 15 lutego 2005 r.) całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych – przed upływem terminu ich płatności – obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).
Jeżeli jednak przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Ponieważ użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat.
Zgodnie z par. 14 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.) w przypadku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, należy udokumentować każdą wniesioną opłatę, wystawiając w tym celu fakturę VAT. Fakturę należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część należności. Obowiązek ten dotyczy każdej następnej należności otrzymanej od nabywcy (użytkownika wieczystego).
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat