reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Obowiązek VAT powstaje z chwilą zapłaty

Obowiązek VAT powstaje z chwilą zapłaty

Użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej. Dlatego obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat. - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 30 października 2006 r. (nr IPB_1/449-9/06/I).


Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię, kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT dla czynności oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste.

Od 25 czerwca 2004 r. do 14 lutego 2005 r. obowiązywał przepis szczególny określający moment powstania obowiązku podatkowego w stosunku do opłat za wieczyste użytkowanie, tj. par. 3a rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstawał z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Przepis ten został uchylony na mocy par. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 17, poz. 150). Jednocześnie na mocy par. 2 tego rozporządzenia wprowadzono przepis przejściowy stanowiący, że w przypadku pobrania po 24 czerwca 2004 r., a przed dniem wejścia rozporządzenia w życie (tj. przed 15 lutego 2005 r.) całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych – przed upływem terminu ich płatności – obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).

Jeżeli jednak przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Ponieważ użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat.

Zgodnie z par. 14 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.) w przypadku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, należy udokumentować każdą wniesioną opłatę, wystawiając w tym celu fakturę VAT. Fakturę należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część należności. Obowiązek ten dotyczy każdej następnej należności otrzymanej od nabywcy (użytkownika wieczystego).

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama