Czy koszty używania samochodu można uwzględnić w rozliczeniu najmu niebędącego działalnością gospodarczą
REKLAMA
Podatnikowi, dla którego najem jest źródłem przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 6 updof (z najmu), a nie z działalności gospodarczej, nie przysługuje prawo do amortyzacji samochodu, ponieważ jest ono zagwarantowane tylko dla podatników prowadzących działalność gospodarczą. Do kosztów nie może również zaliczyć wydatków na ubezpieczenie prywatnego samochodu. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w decyzji z 18 grudnia 2006 r., nr IPB2/4117-0056/06/3. Prezentujemy fragment tej decyzji. Pełną treść zamieszczamy w wersji internetowej czasopisma na stronie „MONITORA księgowego” www.mk.infor.pl.
REKLAMA
"(...) Według oświadczenia podatnika (...) przychody z najmu mieszkania pochodzą ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. najmu, dzierżawy itd., i nie pochodzą ze składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (...)
Wybór formy opodatkowania powoduje, że możliwe jest zastosowanie wyłącznie tych przepisów prawa, które ustawodawca przewidział dla danego źródła przychodu (...)
Kosztem uzyskania przychodu ze źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, tj. z najmu, są jedynie te wydatki, które są w ścisłym związku przyczynowo-skutkowym z przychodem uzyskanym z najmu.
Art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.
Stosownie do treści art. 22a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
REKLAMA
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi (...)
Zatem skarżący nie spełnia warunków, o których mowa w ww. przepisach, koniecznych do korzystania z prawa amortyzacji środka transportu, a tym samym do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu z najmu.
Ponieważ podatnik nie prowadzi najmu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż wybrał opodatkowanie dochodów z najmu zaliczonego do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy i nie oddał środka transportu do używania na podstawie umowy najmu, to nie może go amortyzować na podstawie ww. przepisów prawa i tym samym odpisów amortyzacyjnych nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tego źródła. Na tej samej zasadzie do kosztów uzyskania przychodu nie może być również zaliczony wydatek poniesiony na ubezpieczenie środka transportu."
oprac. Ewa Leszczyńska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat