Odsetki od odszkodowania są opodatkowane
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
Przedmiotem postępowania był pozew podatniczki o uznanie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy za bezskuteczne. Prawomocnym wyrokiem sąd okręgowy zmienił wyrok sądu I instancji i uznał wypowiedzenie zmieniające za naruszające prawo. Ponadto sąd stwierdził, że nie istnieją możliwości przywrócenia podatniczki do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko i w związku z tym na podstawie art. 47 kodeksu pracy zasądził na jej rzecz odszkodowanie wraz z odsetkami. Czy takie odszkodowanie wraz z odsetkami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
ODPOWIEDŹ IZBY
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem: określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę; odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym; odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji; odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą; odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali podatkowej; odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
W związku z tym zasądzone przez sąd odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę wolne jest od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 3 ustawy o PIT - jako odszkodowanie przyznane na podstawie przepisów kodeks pracy.
Jednocześnie odsetki od przedmiotowego odszkodowania zasądzone na rzecz podatniczki nie korzystają ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT. Powołany przepis zwalnia od podatku dochodowego odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy czy z emerytury lub renty. Wypłacone odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie odszkodowania nie stanowią odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i świadczeń ze stosunku pracy, są natomiast źródłem przychodu określonym w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, a zatem należy je wykazać w zeznaniu podatkowym wraz z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym i opodatkować na zasadach ogólnych.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat