| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Udostępnianie danych wywiadowi skarbowemu

Udostępnianie danych wywiadowi skarbowemu

Od 6 lipca wywiad skarbowy może domagać się udostępniania danych telekomunikacyjnych i danych identyfikujących podmioty korzystające z usług pocztowych.

Akt prawny:

Nowe uprawnienia dla wywiadu skarbowego wprowadza ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 85, poz. 716).

Wejście w życie:

Zmiany wchodzą w życie 6 lipca 2009 r. z wyjątkiem art. 1 pkt 41 w zakresie art. 180a ust. 3, który wchodzi w życie 1 stycznia 2010 r.

Artykuł 4 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 85, poz. 716) 6 lipca 2009 r. wprowadził zmiany w ustawie z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej. Zmieniono art. 36b i w art. 36c - ust. 10.

Znowelizowany artykuł ustawy umożliwia w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw skarbowych lub przestępstw (o których mowa w art. 3 pkt 4 i 5 ustawy o kontroli skarbowej) wywiadowi skarbowemu udostępniane danych telekomunikacyjnych i danych identyfikujących podmiot korzystający z usług pocztowych oraz dotyczące faktu okoliczności świadczenia usług pocztowych lub korzystania z tych usług. Uzyskane tą drogą dane wywiad skarbowy dla swoich celów może również przetwarzać.

Podmiot prowadzący działalność telekomunikacyjną lub operator świadczący usługi pocztowe udostępni dane nieodpłatnie na pisemny wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, na pisemny wniosek pracownika wywiadu skarbowego posiadającego pisemne upoważnienie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej do występowania w jego imieniu o udostępnienie danych, za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej pracownikowi wywiadu skarbowego posiadającemu pisemne upoważnienie. Podmiot występujący z wnioskiem, informację o wystąpieniu z wnioskiem przekazuje niezwłocznie ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.

Minister finansów może zażądać od Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej informacji o przyczynach uzasadniających wystąpienie z wnioskiem, a także o sposobie wykorzystania danych uzyskanych od podmiotu prowadzącego działalność telekomunikacyjną lub operatora świadczącego usługi pocztowe.

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »