| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Pracownicy kontroli skarbowej - dodatek kontrolerski i badanie zdolności do pracy

Pracownicy kontroli skarbowej - dodatek kontrolerski i badanie zdolności do pracy

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały rozporządzenia dotyczące dodatku kontrolerskiego oraz badania zdolności do pracy pracowników kontroli skarbowej.

Dodatek kontrolerski dla pracowników izb i urzędów skarbowych

Dodatek kontrolerski przysługuje pracownikom podległym ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, wykonującym kontrolę podatkową, kontrolę prawidłowości wykonywania zadań należących do zakresu działania dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych oraz kontrolę urzędów obsługujących te organy, a także kontrolę przestrzegania zasad etyki zawodowej, bezstronności i obiektywizmu działania pracowników zatrudnionych w izbach skarbowych i urzędach skarbowych. Stawka dodatku może być przyznawana w wysokości od 10% do 50% zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego pracownika. Dodatek jest przyznawany na okres roku kalendarzowego. O przyznaniu dodatku, jego zmianie albo utracie uprawnienia pracownik jest zawiadamiany na piśmie z podaniem daty. Powyższe regulacje zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2010 r. w sprawie dodatku kontrolerskiego dla pracowników podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U. z 2011 r. Nr 9, poz. 42). Rozporządzenie weszło w życie 27 stycznia 2011 r.

Orzekanie o zdolności do pracy w kontroli i wywiadzie skarbowym

Warunki i tryb orzekania o zdolności do pracy w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej, w których zatrudnionym inspektorom i pracownikom przysługuje umundurowanie służbowe i broń służbowa, oraz w wywiadzie skarbowym, przez komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, wskazanie wykazu chorób i ułomności, na podstawie którego wydawane jest orzeczenie o stanie zdrowia, a także określenie zdolności do pracy, trybu kierowania na komisje lekarskie oraz wzoru karty skierowania do komisji lekarskiej zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z 3 stycznia 2011 r. w sprawie orzekania o zdolności fizycznej i psychicznej do pracy w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej oraz w wywiadzie skarbowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 11, poz. 58). Rozporządzenie weszło w życie 16 stycznia 2011 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK