| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2013 r.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2013 r.

w 2013 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników pozostaną bez zmian - zakłada rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników.


W projekcie przyjęto analogiczne do obowiązujących w 2012 r. rozwiązania w zakresie wysokości i struktury opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników na 2013 r.

Bez zmian pozostanie zatem wysokość miesięcznej składki za każdą osobę podlegającą ubezpieczeniu, która wyniesie 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym i 1 zł w gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych.

Na niezmienionym poziomie 9% pozostanie również wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne domowników rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, przy czym podstawę wymiaru składki będzie stanowić kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS.

W gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych, przyjętych do ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników, składkę będzie opłacał KRUS, a od 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych - rolnik. Składki domowników rolników prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej również opłaci rolnik prowadzący taką działalność. Rolnicy będą opłacać składkę w KRUS w okresach kwartalnych, w terminach określonych dla składek na ubezpieczenie społeczne rolników, poczynając od 1 stycznia 2013 r.


Nowe emerytury - praktyczny przewodnik >>


W zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą zastosowanie znajdą - tak jak dotychczas - przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także - co doprecyzowano uzasadniając, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej... nie reguluje zasad ubezpieczenia rolniczego w sposób kompleksowy - ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Projekt ustawy znajduje się obecnie w uzgodnieniach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »