| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2013 r.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2013 r.

w 2013 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników pozostaną bez zmian - zakłada rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników.


W projekcie przyjęto analogiczne do obowiązujących w 2012 r. rozwiązania w zakresie wysokości i struktury opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników na 2013 r.

Bez zmian pozostanie zatem wysokość miesięcznej składki za każdą osobę podlegającą ubezpieczeniu, która wyniesie 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym i 1 zł w gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych.

Na niezmienionym poziomie 9% pozostanie również wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne domowników rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, przy czym podstawę wymiaru składki będzie stanowić kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS.

W gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych, przyjętych do ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników, składkę będzie opłacał KRUS, a od 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych - rolnik. Składki domowników rolników prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej również opłaci rolnik prowadzący taką działalność. Rolnicy będą opłacać składkę w KRUS w okresach kwartalnych, w terminach określonych dla składek na ubezpieczenie społeczne rolników, poczynając od 1 stycznia 2013 r.


Nowe emerytury - praktyczny przewodnik >>


W zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą zastosowanie znajdą - tak jak dotychczas - przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także - co doprecyzowano uzasadniając, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej... nie reguluje zasad ubezpieczenia rolniczego w sposób kompleksowy - ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Projekt ustawy znajduje się obecnie w uzgodnieniach.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
INFORLEX Biznes159.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »