Czas pracy kierowców
REKLAMA
Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz określenie norm czasu pracy (obowiązki związane z rozliczaniem czasu pracy tego rodzaju kierowców będzie regulował nowo dodany rozdział 3a ustawy). Upoważnione organy będą miały prawo kontrolować przestrzeganie przez takich kierowców przepisów dotyczących czasu pracy. Będą też miały prawo do nakładania kar za nieprzestrzeganie przez nich norm czasu pracy.
REKLAMA
Samochód w firmie - czy warto inwestować w dodatkowe polisy?
Zapraszamy na forum Księgowość
Od 15 sierpnia 2013 r. wejdą także w życie zmiany ustawy o transporcie drogowym, polegające np. na określeniu dokumentów wymaganych do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz do uzyskania licencji wspólnotowej na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego.
Uchwalono też ułatwienia związane z udokumentowaniem sytuacji finansowej przewoźnika, kompetencji zawodowej oraz wymagań związanych z posiadaniem pojazdów, a także przewidziano rozwiązania poprawiające sytuację prawną przedsiębiorcy w przypadku zaistnienia przesłanek utraty dobrej reputacji.
Wprowadzono też czasowe ograniczenia (2 lata) w zakresie możliwości wszczęcia postępowania administracyjnego przez organy kontroli w sprawach o nałożenie kary pieniężnej na przedsiębiorców.
Zmiany zawarte są w ustawie z 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2013 r. poz. 567).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat