REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcja składania rocznych zeznań podatkowych

REKLAMA

W urzędach skarbowych całej Polski trwa akcja składania zeznań podatkowych.

Do końca marca br. do urzędów skarbowych woj. zachodniopomorskiego złożono 334.191 zeznań: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28 oraz PIT-38. Tylko do szczecińskich urzędów skarbowych wpłynęły już 95.282 deklaracje, a do koszalińskich 42.488. Porównując te dane z zeszłoroczną akcją, stanowi to 50,41 % liczby deklaracji złożonych w naszym województwie za cały 2006 r. (analogicznie dla Szczecina to 47,6 %, dla Koszalina 47,5%).

Autopromocja

 


W odniesieniu do podatników należy wskazać, że rozliczyło się dopiero około 50 % wszystkich osób, które rozliczały się w roku ubiegłym (niemalże 432 tys. osób). W Szczecinie roczne zeznanie podatkowe złożyło dotychczas 122.400 tys. mieszkańców, a w Koszalinie 56.175 mieszkańców). Wynika z tego, że podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku duża liczba osób swojego „PIT`a" złoży do urzędu lub prześle pocztą dopiero w kwietniu.

 


Wiele osób, które mają możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej, wolało wcześniej rozliczyć się z fiskusem, aby jak najszybciej uzyskać zwrot podatku. W całym województwie ulgę tę dotychczas wykorzystały 81.023 osoby, z czego w Szczecinie 16.600, a w Koszalinie 6.978. Łączna kwota ulgi prorodzinnej wykazanej w zeznaniach (złożonych do końca marca br.) w skali województwa wynosi 105.084.548 zł. Średnio rodzice naszego województwa uzyskują zwrot ulgi prorodzinnej w wysokości 1.280 zł. (maksymalnie można zmniejszyć podatek o 1.145,08 zł za każde wychowywane dziecko).

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Począwszy od 1 stycznia br. przekazywaniem 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zajmują się urzędy skarbowe. Podatnicy rozliczając się z podatku dochodowego, mogą w treści deklaracji wskazać, na jaki cel ma być wykorzystany 1% ich podatku. Zgodnie z tą dyspozycją, naczelnik urzędu skarbowego dokona przelewu na rachunek bankowy wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego.

 


W naszym województwie, w zeznaniach złożonych do 31.03.2008 r., 46.757 osób wskazało, jak ma zostać spożytkowany 1% opłacanego podatku. Wśród nich 16.091 osób to Szczecinianie, a 4.034 - to Koszalinianie. Zgodnie z dyspozycją podatników, urzędy skarbowe naszego województwa przekażą na rachunki organizacji pożytku publicznego łącznie 1.951.181 zł, z czego urzędy szczecińskie - 641.183 zł, a koszalińskie - 227.720 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA