reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MPiPS

Dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MPiPS

Pracownicy, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych pod rządami dotychczasowych przepisów, będą je kontynuowali na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 oraz z 2006 r. Nr 31, poz. 216) – mimo utraty mocy obowiązującej tego rozporządzenia w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08, Dz.U. z 2009 r. Nr 58, poz. 485).

Zgodnie z wyjaśnieniami MPiPS, projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera bardzo ważny przepis przejściowy (art. 3 projektu), adresowany do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 11 kwietnia br. Na podstawie tego przepisu, do takich pracowników będzie się stosować dotychczasowe przepisy. Oznacza to, że pracodawcy nie będą musieli „aktualizować” umów szkoleniowych zawartych przed 11 kwietnia br.

Natomiast w okresie od 11 kwietnia br. do dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej - będą obowiązywały tylko art. 17 i 94 pkt 6 Kodeksu pracy, które stanowią, że pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Nie będą natomiast obowiązywały regulacje szczegółowe, wynikające z przepisów Kodeksu pracy, dotyczące zasad ustalania wzajemnych praw i obowiązków stron stosunków pracy, w przypadku podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych. W okresie od 11 kwietnia br. do dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, strony stosunku pracy będą więc mogły, zgodnie ze swoją wolą, zawierać umowy szkoleniowe na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Wyjaśnienia MPiPS stanowią odpowiedź na pytanie skierowane przez redakcję Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń, pełną treść znajdziesz w nr 09/2010

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama