| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Uczelnia nie dostanie unijnej dotacji, jeśli łamie prawo pracy

Uczelnia nie dostanie unijnej dotacji, jeśli łamie prawo pracy

Zatrudnianie przez uczelnie pracownika na drugi etat do wykonywania tych samych zadań, tylko że w projekcie unijnym, jest niezgodne z prawem pracy.

Resort nauki stwierdził pierwszy przypadek łamania przepisów o czasie pracy w unijnym projekcie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Kontrola przeprowadzona w jednostce badawczo-rozwojowej wykazała nieprawidłowości polegające na zatrudnianiu do realizacji projektu własnych pracowników, z którymi zawarto kolejną umowę o pracę. W ocenie kontrolerów doszło do naruszenia kodeksu pracy, ponieważ pracownicy w ramach projektu wykonywali ten sam rodzaj pracy, który mają w swoim podstawowym zakresie obowiązków.

Resort nauki podkreśla, że kodeks pracy nie zabrania zawierania z własnym pracownikiem kolejnej umowy o pracę. Jednak zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r. (syg. akt I PKN 43/97), z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy. Zawarcie z nim drugiej umowy, w przypadku gdy nie jest to związane z wykonywaniem innych obowiązków, stanowi naruszenie przepisów kodeksu pracy o czasie pracy (art. 129).

Agnieszka Lechman-Filipiak z kancelarii DLA Piper-Wiater, podkreśla ponadto, że wszystkich pracowników obowiązują normy czasu pracy. Nie powinien on przekraczać co do zasady 40 godzin tygodniowo w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, a praca w godzinach nadliczbowych nie powinna być regułą.

- W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości część wynagrodzeń osób realizujących projekt, naliczonych i wypłaconych z naruszeniem prawa, nie będzie zrefundowana uczelni ze środków unijnych - tłumaczy Leszek Grabarczyk, dyrektor Departamentu Wdrożeń i Innowacji w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wyjaśnia, że uczelnia realizująca unijny projekt może zatrudnić do obsługi księgowej projektu osobę z zewnątrz, ale może również powierzyć te obowiązki swojej księgowej. W zależności od skali nowych zadań, będzie ona np. 80 proc. swojego czasu pracy poświęcać podstawowej działalności, a pozostałe 20 proc. rozliczeniu projektu. Ta część jej obowiązków może być wtedy finansowana ze środków unijnych, a dodatkowe zadania powinny być uwzględnione w opisie stanowiska pracy.

Uczelnie niechętnie jednak zatrudniają do realizacji projektu osoby z zewnątrz. Tłumaczą, że ich pracownicy najlepiej znają specyfikę działania szkół wyższych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK