REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odwołany prezes spółki z o.o. jest objęty zakazem wypowiadania umowy o pracę w wieku przedemerytalnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Sadowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prezes spółki z o.o. został odwołany ze stanowiska - nie została jednak rozwiązana z nim umowa o pracę. Następnego dnia po odwołaniu zaczął chorować. Chorował do 15 sierpnia, a 1 sierpnia skończył 61 lat. 16 sierpnia stawił się do pracy. Czy spółka może rozwiązać z nim umowę o pracę? Jeśli nie, to czy może go przenieść na inne stanowisko i za jakie wynagrodzenie? Czy w przypadku zmiany stanowiska będzie mu przysługiwał dodatek wyrównawczy i za jaki okres?

RADA

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 sierpnia prezes, który został odwołany, korzysta z ochrony polegającej na zakazie wypowiadania umowy o pracę. Zakaz wypowiadania umowy o pracę obejmuje również zakaz wypowiadania warunków pracy i płacy i tym samym nie mogą Państwo przenieść prezesa na inne stanowisko i obniżyć jego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakują nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.).

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym jest dopuszczalne tylko w razie likwidacji pracodawcy lub ogłoszenia jego upadłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki korzystania z ochrony

Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że ochroną są objęte kobiety między 56. a 60. rokiem życia i mężczyźni pomiędzy 61. a 65. rokiem życia.

WAŻNE!

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym jest dopuszczalne tylko w razie likwidacji pracodawcy lub ogłoszenia jego upadłości.

Oprócz wieku koniecznym warunkiem korzystania z ochrony jest to, by pracownik z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego posiadał odpowiedni okres zatrudnienia, który umożliwi mu nabycie prawa do emerytury. Dopiero spełnienie jednocześnie tych dwóch warunków - wieku i odpowiedniego stażu ubezpieczenia - powoduje, że pracownik podlega ochronie.

Zakładając, że Państwa pracownik posiada odpowiedni okres zatrudnienia i z dniem 1 sierpnia ukończył 61 lat, oznacza to, iż nie mogą Państwo wypowiedzieć mu umowy o pracę.

WAŻNE!

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym obejmuje wyłącznie zakaz wypowiadania umowy, co oznacza, że umowa może zostać rozwiązana na zasadzie porozumienia stron lub rozwiązana z winy pracownika, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

W sytuacji opisanej w pytaniu bez znaczenia pozostaje fakt, że prezes został odwołany ze swojej funkcji, gdyż nie mają tutaj zastosowania przepisy o nawiązaniu stosunku pracy na podstawie powołania.

 

Stosunek pracy na podstawie powołania powstaje jedynie w przypadkach, w których odrębny przepis stanowi, że dane stanowisko jest obsadzane w ten sposób, np. dyrektora szkoły państwowej, dyrektora w państwowych instytucjach kulturalnych. Przepisy Kodeksu handlowego przewidujące powoływanie członków zarządu, a tym samym prezesa spółki, nie są odrębnymi przepisami upoważniającymi do nawiązania stosunku pracy na podstawie powołania.

Zakaz wypowiadania warunków pracy i płacy

Zakaz wypowiadania umów pracownikom w wieku przedemerytalnym obejmuje również zakaz wypowiadania warunków pracy i płacy. W związku z tym nie tylko nie mogą Państwo wypowiedzieć prezesowi umowy o pracę, ale również zmienić mu warunków umowy polegających na przeniesieniu go na inne stanowisko z niższym wynagrodzeniem.

Istnieją jednak dwa wyjątki, w których pracownikowi korzystającemu z ochrony przedemerytalnej można wypowiedzieć warunki pracy i płacy. Można to skutecznie zrobić, jeśli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

• wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy, np. zmiana regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego w części dotyczącej wynagrodzeń,

• stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 pracowników, może wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi w wieku przedemerytalnym również w razie zwolnień dokonywanych z przyczyn niedotyczących pracownika (grupowych lub indywidualnych).

Jeśli w wyniku wypowiedzenia zmieniającego uległo obniżeniu jego wynagrodzenie, pracownikowi przysługuje do końca okresu ochronnego prawo do dodatku wyrównawczego.

• art. 39, 411 i 43 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

• art. 5 ust. 5 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - Dz.U. Nr 90, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 149, poz. 1077

• art. 27 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 558

Anna Sadowska

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,

Grupa MAZARS w Polsce

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2026: Tylko 4 miesiące na przygotowanie. Czego wymagać od dostawców oprogramowania? Kto powinien mieć dostęp do systemu?

Od 1 lutego 2026 roku w Polsce zacznie obowiązywać obligatoryjne fakturowanie elektroniczne z wykorzystaniem faktur ustrukturyzowanych wprowadzonych do ustawy o podatku VAT. Najpierw dotyczyć to będzie największych podatników (przekroczone 200 mln zł obrotów brutto w 2024 r.), a od 1 kwietnia 2026 r. - pozostałych. Oznacza to, że wymiana faktur pomiędzy przedsiębiorcami będzie musiała odbywać się za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Zmiany w VAT: rozliczanie importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej

W dniu 17 września 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, będący częścią pakietu deregulacyjnego. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów nowelizacja ta jest konieczna, bowiem po wprowadzeniu od czerwca br. nowego systemu celnego AIS/IMPORT PLUS, niektóre firmy posiadające pozwolenie na stosowanie zgłoszenia uproszczonego i stosujące to uproszczenie zostałyby de facto pozbawione możliwości rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej. Dzięki nowym przepisom ci przedsiębiorcy będą mogli nadal rozliczać podatek VAT z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej.

Ulga B+R na wakacjach. O czym należy pamiętać przy ewidencji czasu pracy w czasie nieobecności pracowników?

Ulga na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R) to jeden z najistotniejszych i najbardziej przystępnych instrumentów wspierających finansowanie innowacji w Polsce. Ta preferencja podatkowa umożliwia przedsiębiorcom odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na działania badawczo-rozwojowe nawet na poziomie 200%. W praktyce oznacza to możliwość odzyskania wydatków ponoszonych m.in. na wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w prace B+R. Jednak dużym wyzwaniem pozostaje prawidłowe ewidencjonowanie czasu pracy osób zaangażowanych w takie projekty.

Od kiedy KSeF: co to za system faktur, co warto wiedzieć? Dla kogo będzie obowiązkowy w 2026 roku?

No i staje przed nami nowe wyzwanie. Nadchodzi koniec tradycyjnego modelu księgowości. Od 1 lutego 2026 r. największe podmioty będą musiały wystartować z wystawianiem faktur przez KSeF. Natomiast wszyscy odbiorcy będą musieli za pośrednictwem KSeF te faktury odbierać. Dla kogo w 2026 r. system KSeF będzie obowiązkowy?

REKLAMA

Konsekwencje dla łańcucha dostaw przez zamknięcie kolejowego przejścia granicznego w Małaszewiczach w związku z manewrami Zapad-2025

Polska zdecydowała o czasowym zamknięciu kolejowych przejść granicznych z Białorusią, w tym kluczowego węzła w Małaszewiczach. Powodem są zakrojone na szeroką skalę rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad-2025. Decyzja ta, choć motywowana względami bezpieczeństwa, rodzi poważne skutki gospodarcze i logistyczne, uderzając w europejsko-azjatyckie łańcuchy dostaw.

KSeF a JDG – rewolucja w fakturach dla jednoosobowych działalności

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to największa zmiana dla firm od lat. Do tej pory dla wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG) faktura była prostym dokumentem np. wystawianym w Wordzie, Excelu czy nawet odręcznie. W 2026 roku ta rzeczywistość diametralnie się zmieni. Faktura będzie musiała być wystawiona w formie ustrukturyzowanej i przekazana do centralnego systemu Ministerstwa Finansów.

Liczne zmiany w podatkach PIT i CIT od 2026 r: nowe definicje ustawowe, ulga mieszkaniowa, amortyzacja, programy lojalnościowe, zbywanie nieruchomości, estoński CIT, IP Box

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany 16 września 2025 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów, ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany mają wejść w życie od początku 2026 roku.

Bank prosi o aktualizację danych twojej firmy? Oto dlaczego nie warto z tym zwlekać

Otwierasz serwis elektroniczny swojego banku i widzisz wiadomość o konieczności zaktualizowania danych osobowych lub firmowych? To nie przypadek. Potraktuj to jako priorytet, by działać zgodnie z prawem i zapewnić swojej firmie ciągłość świadczenia usług bankowych. Szczególnie że aktualizację można zrobić w kilku prostych krokach i w dogodnej dla ciebie formie.

REKLAMA

Czy ominie Cię KSeF? Może jesteś w grupie, która nie będzie musiała stosować e-faktur w 2026 roku

W 2026 roku wchodzi w życie obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) dla większości przedsiębiorców w Polsce. System pozwala na wystawianie faktur ustrukturyzowanych i automatyczne przesyłanie ich do administracji podatkowej. Choć wielu przedsiębiorców będzie zobowiązanych do korzystania z platformy, istnieją wyjątki i odroczenia. Sprawdź!

Czy prawo stoi po stronie wierzyciela? Termin 60 dni, odsetki, rekompensaty, windykacja na koszt dłużnika, sąd

Nieterminowe płatności potrafią sparaliżować każdą firmę. Jest to dokuczliwe szczególnie w branży TSL, gdzie koszty rosną z dnia na dzień, a marże są minimalne. Każdy dzień zwłoki to realne ryzyko utraty płynności. Pytanie brzmi: czy prawo faktycznie stoi po stronie wierzyciela, a jeśli tak – jak z niego skutecznie korzystać?

REKLAMA