reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Jak ustalić staż pracy przy obliczaniu dodatku za wysługę lat pracownika zatrudnionego na dwóch stanowiskach pracy

Jak ustalić staż pracy przy obliczaniu dodatku za wysługę lat pracownika zatrudnionego na dwóch stanowiskach pracy

Zatrudniamy pracownika na umowie o pracę na stanowisku akustyka od 11 lat. Tego samego pracownika zatrudniamy jednocześnie na zastępstwo kierowcy. Jak powinniśmy naliczać wysługę lat - czy dla każdego stanowiska osobno? W regulaminie pracy mamy ustalone, że wysługę nalicza się odrębnie dla każdego stosunku pracy.


RADA

Staż pracy, uwzględniany przy obliczaniu dodatku za wysługę lat, powinni Państwo ustalić osobno dla każdego stanowiska - akustyka i kierowcy.

UZASADNIENIE

Pracownik zobowiązuje się do stałego wykonywania pracy związanej z określonym stanowiskiem oraz przestrzegania ustalonych norm pracy. O nawiązaniu stosunku pracy decyduje charakter łączącego strony stosunku i treść umowy, a nie jej nazwa.

WAŻNE!

O nawiązaniu stosunku pracy decyduje charakter łączącego strony stosunku i treść umowy, a nie jej nazwa.

W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z dwoma odrębnymi stosunkami pracy, bowiem każda z zawartych umów dotyczy innego rodzaju pracy - stanowiska.

Sąd Najwyższy w wyroku z 13 marca 1997 r. (sygn. akt I PKN 43/97; OSNP 1997/24/494) stwierdził:

Z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy.

W Państwa sytuacji pracownik wykonuje dwie różnego rodzaju prace: akustyka oraz kierowcy. Tym samym mamy do czynienia z dwoma odrębnymi stosunkami pracy.

WAŻNE!

Zawarcie z tym samym pracownikiem dwóch umów o pracę, których przedmiotem są inne rodzajowo stanowiska pracy, skutkuje powstaniem dwóch odrębnych oraz równoległych stosunków pracy.

Powołując się na podane w pytaniu zapisy w regulaminie, należy stwierdzić, że powinni Państwo obliczyć staż pracy potrzebny do ustalenia dodatku za wysługę lat osobno dla każdej z umów (dla każdego stosunku pracy).

Dodatek za wysługę lat wypłacany jest pracownikom z tytułu przepracowania określonego czasu w danej firmie lub branży, a niekiedy z tytułu ogólnego stażu pracy. W firmach prywatnych dodatek ten jest fakultatywnym składnikiem wynagrodzenia. Dlatego zasady przyznawania prawa do dodatku w takich firmach powinny być określone w przepisach wewnątrzzakładowych firmy (regulamin wynagradzania, układ zbiorowy, umowa o pracę). Natomiast istnieją pewne grupy zawodowe, np. nauczyciele, pracownicy samorządowi, dla których prawo do dodatku wynika bezpośrednio z przepisów ustaw.

Jeżeli istnieją przepisy (przepisy wewnątrzzakładowe lub akty prawne) przyznające pracownikowi dodatek za wysługę lat, to stanowi on składnik normalnego wynagrodzenia, do którego pracownik ma roszczenie.

Skoro w Państwa firmie regulamin pracy przewiduje, że wysługę nalicza się odrębnie dla każdego stosunku pracy, to staż pracy uwzględniany przy obliczaniu dodatku za wysługę lat należy ustalić osobno dla każdego stanowiska - akustyka i kierowcy.

• art. 22 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

• art. 21 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych - j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1218

• art. 30 pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 158, poz. 1103

Anna Sadowska

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama