REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy z powodu stawienia się przez niego przed komisją lekarską

Emilia Bartkowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica ubiega się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. Ma w związku z tym wezwanie na komisję lekarską do firmy ubezpieczeniowej, w której są ubezpieczeni nasi pracownicy. Czy jej nieobecność w pracy z powodu stawienia się przed komisją lekarską należy potraktować jako usprawiedliwioną?

rada

Autopromocja

Od Państwa zależy, czy stawienie się pracownika przed komisją lekarską firmy ubezpieczeniowej uznacie za usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Z przepisów prawa pracy nie wynika obowiązek pracodawcy udzielenia zwolnienia od pracy pracownikowi wezwanemu na komisję lekarską przez firmę ubezpieczeniową w związku z wypadkiem przy pracy.

uzasadnienie

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeśli wynika to z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. W zakresie związanym z opieką lekarską na pracodawcę nałożono wprawdzie obowiązek zwolnienia pracownika od pracy, ale tylko na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych. Przepisy nie przewidują natomiast zwolnienia z pracy pracownika, który został wezwany do stawienia się przed komisją lekarską w związku z wypadkiem przy pracy. Dlatego nie muszą Państwo zwalniać od pracy pracownicy wezwanej na komisję lekarską przez firmę ubezpieczeniową w związku z wypadkiem przy pracy.

Jednak nieobecność w pracy usprawiedliwiają także inne, niż określone wprost w przepisach prawa pracy, przypadki niemożności wykonywania pracy, wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Nie ma zatem przeszkód, aby uznali Państwo nieobecność pracownicy w pracy z powodu stawienia się przed komisją lekarską za usprawiedliwiającą jej absencję. Pozwoli to pracownicy na ubieganie się o świadczenia, które przysługują jej w związku z wypadkiem przy pracy. Jednak uznanie nieobecności w pracy pracownicy z powodu stawienia się przed komisją lekarską za usprawiedliwioną zależy wyłącznie od Państwa dobrej woli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli uznają Państwo w przedstawionej sytuacji nieobecność pracownicy w pracy za usprawiedliwioną, to nie musi być ona płatna. Nie ma bowiem obowiązku w takim przypadku wypłacenia wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy.

WAŻNE!

Prawo do wynagrodzenia za zwolnienie pracownicy od pracy na czas stawienia się przed komisją lekarską firmy ubezpieczeniowej zależy od uznania pracodawcy.

Jeśli uznają Państwo nieobecność pracownicy w pracy z powodu stawienia się na komisji lekarskiej za nieusprawiedliwioną, pracownicę tę obowiązuje procedura zwolnienia od pracy wyłącznie na zasadach ogólnych. Wówczas pracownica powinna złożyć wniosek o udzielenie jej w tym dniu urlopu wypoczynkowego (urlop wypoczynkowy zwykły lub „na żądanie”). Jeśli pracownica wykorzystała wcześniej swój urlop wypoczynkowy, względnie nie nabyła jeszcze do niego prawa, powinna złożyć wniosek o udzielenie jej w tym dniu urlopu bezpłatnego. Zwykły urlop wypoczynkowy i urlop bezpłatny mogą być udzielone jedynie za zgodą pracodawcy.

• art. 152, 1672, 174, 2982 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672

• § 1, 4 i 9 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy - Dz.U. Nr 60, poz. 281, ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 227, poz. 1678

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA