Czy usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy z powodu stawienia się przez niego przed komisją lekarską
REKLAMA
REKLAMA
rada
REKLAMA
Od Państwa zależy, czy stawienie się pracownika przed komisją lekarską firmy ubezpieczeniowej uznacie za usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Z przepisów prawa pracy nie wynika obowiązek pracodawcy udzielenia zwolnienia od pracy pracownikowi wezwanemu na komisję lekarską przez firmę ubezpieczeniową w związku z wypadkiem przy pracy.
uzasadnienie
Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeśli wynika to z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. W zakresie związanym z opieką lekarską na pracodawcę nałożono wprawdzie obowiązek zwolnienia pracownika od pracy, ale tylko na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych. Przepisy nie przewidują natomiast zwolnienia z pracy pracownika, który został wezwany do stawienia się przed komisją lekarską w związku z wypadkiem przy pracy. Dlatego nie muszą Państwo zwalniać od pracy pracownicy wezwanej na komisję lekarską przez firmę ubezpieczeniową w związku z wypadkiem przy pracy.
Jednak nieobecność w pracy usprawiedliwiają także inne, niż określone wprost w przepisach prawa pracy, przypadki niemożności wykonywania pracy, wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Nie ma zatem przeszkód, aby uznali Państwo nieobecność pracownicy w pracy z powodu stawienia się przed komisją lekarską za usprawiedliwiającą jej absencję. Pozwoli to pracownicy na ubieganie się o świadczenia, które przysługują jej w związku z wypadkiem przy pracy. Jednak uznanie nieobecności w pracy pracownicy z powodu stawienia się przed komisją lekarską za usprawiedliwioną zależy wyłącznie od Państwa dobrej woli.
Jeżeli uznają Państwo w przedstawionej sytuacji nieobecność pracownicy w pracy za usprawiedliwioną, to nie musi być ona płatna. Nie ma bowiem obowiązku w takim przypadku wypłacenia wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy.
WAŻNE!
Prawo do wynagrodzenia za zwolnienie pracownicy od pracy na czas stawienia się przed komisją lekarską firmy ubezpieczeniowej zależy od uznania pracodawcy.
Jeśli uznają Państwo nieobecność pracownicy w pracy z powodu stawienia się na komisji lekarskiej za nieusprawiedliwioną, pracownicę tę obowiązuje procedura zwolnienia od pracy wyłącznie na zasadach ogólnych. Wówczas pracownica powinna złożyć wniosek o udzielenie jej w tym dniu urlopu wypoczynkowego (urlop wypoczynkowy zwykły lub „na żądanie”). Jeśli pracownica wykorzystała wcześniej swój urlop wypoczynkowy, względnie nie nabyła jeszcze do niego prawa, powinna złożyć wniosek o udzielenie jej w tym dniu urlopu bezpłatnego. Zwykły urlop wypoczynkowy i urlop bezpłatny mogą być udzielone jedynie za zgodą pracodawcy.
• art. 152, 1672, 174, 2982 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672
• § 1, 4 i 9 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy - Dz.U. Nr 60, poz. 281, ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 227, poz. 1678
Emilia Bartkowiak
aplikant radcowski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat