reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Podstawa wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców

Podstawa wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy, co do zasady, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uznawane są również kolejne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu, trwające bez przerwy albo gdy przerwa przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (np. kolejne okresy prowadzenia działalności pozarolniczej).


UWAGA!

Przychód uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku osoby prowadzącej działalność gospodarczą należy pomniejszyć o 13,71%.


Przychód, o którym mowa, to przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie (art. 3 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Zapisz się na nasz newsletter

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż:

a) 60% przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia (w 2014 r. - 2247,60 zł), jeżeli przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na ogólnych warunkach,

b) 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2014 r. - 504 zł), jeżeli przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na zasadach preferencyjnych - takie prawo mają osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej, które:

- nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania tej działalności nie prowadziły pozarolniczej działalności,

- nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.


Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK
poleca artykuł: Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku dla osób prowadzących działalność gospodarczą


Artykuł szczegółowo omawia, jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Wskazuje, jaki jest okres wyczekiwania na prawo do zasiłku w przypadku przedsiębiorcy oraz, co jeżeli niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu ubezpieczenia. Podejmuje również kwestię kontynuacji ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu. Materiał zawiera szereg ciekawych przykładów i odpowiedzi na pytania użytkowników.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama