| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Zawieszenie działalności a obowiązki wobec ZUS

Zawieszenie działalności a obowiązki wobec ZUS

Przedsiębiorca może skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników. Przerwa w prowadzeniu firmy nie może być krótsza niż miesiąc i dłuższa niż 24 miesiące.

Zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej wykonywanej przez osoby fizyczne (jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej) następuje za pomocą formularza CEIDG-1 oraz załącznika CEIDG-SC. Natomiast przedsiębiorcy figurujący w rejestrze KRS wypełniają i składają w sądzie rejestrowym wniosek KRS-Z62.

Trzeba jednak pamiętać, że do tego wniosku należy dołączyć uchwałę zarządu (wspólników) w sprawie zawieszenia, oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy oraz druk RG-1 składany na potrzeby Urzędu Statystycznego.

Jak skutecznie dokonać zawieszenia działalności gospodarczej?

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej zawieszenie działalności gospodarczej następuje poprzez złożenie wypełnionego formularza CEIDG-1 (wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej) do urzędu gminy. W pkt 14 formularza należy wskazać datę, od kiedy następuje zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej.

Wypełniony druk zostanie przekazany do ZUS, który na podstawie informacji wskazanej w formularzu dokona wyrejestrowania firmy z bazy płatników składek i ubezpieczonych. Tak więc ZUS sporządzi formularze:

- ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek,

- ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych i

- ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli byli zgłoszeni wcześniej do ubezpieczenia zdrowotnego.

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Należy jednak pamiętać, że zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej można dokonać tylko w przypadku, gdy firma nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Zawieszenie działalności gospodarczej przez wspólników spółki cywilnej jest skuteczne wtedy, gdy wniosek w tej sprawie złożą wszyscy wspólnicy spółki.

Spółki figurujące w KRS zawieszają działalność gospodarczą w sądzie rejestrowym poprzez złożenie wypełnionego wniosku KRS-Z62. We wniosku należy wówczas wypełnić część C.

Do wniosku należy dołączyć:

● uchwałę zarządu (wspólników) w sprawie zawieszenia działalności,

● oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników,

● druk RG-1,

● dokument wyrejestrowujący spółkę ZUS ZWPA.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »