Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek macierzyński
W przypadku zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy nie ma tzw. okresu wyczekiwania. Wystarczające jest terminowe opłacenie tylko jednej składki, aby uzyskać takie świadczenie z ZUS. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem od pierwszego dnia podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
REKLAMA
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego:
- urodziła dziecko,
- przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10. roku życia na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
- przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.
Przedsiębiorca - ojciec dziecka może dodatkowo ubiegać się o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego.
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Zasiłek macierzyński wypłacany jest przedsiębiorcy przez ZUS. Ubezpieczona jest zobowiązana do wykorzystania 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego po porodzie, natomiast pozostałą część może przekazać ojcu dziecka (maksymalnie 38 tygodni). W razie śmierci matki czy porzucenia przez nią dziecka prawo do pozostałej części urlopu przechodzi na ojca dziecka, z zastrzeżeniem że ojciec dziecka również opłacał składki na ubezpieczenie chorobowe.
Dodatkowy zasiłek macierzyński
Matka dziecka może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu dodatkowego przez 6-tygodni. Z dodatkowego zasiłku macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka w całości lub w części (co oznacza, że dzieckiem może opiekować się najpierw matka, a później ojciec albo na odwrót). Zasiłek ten może być podzielony na dwie części. Jednak jest jeden warunek - okres pobierania zasiłku musi trwać tydzień albo jego wielokrotność. Pisemny wniosek o dodatkowy zasiłek albo o rezygnację z jego części należy złożyć u płatnika zasiłku (w ZUS) co najmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem.
Polecamy tekst: Uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców
Artykuł opisuje uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców, wskazuje kiedy prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje zasiłek macierzyński, przez jaki okres i w jakiej wysokości. Materiał zawiera szereg praktycznych przykładów, które w przystępny sposób wyjaśniają kwestię podlegania ubezpieczeniom przez właścicieli firm oraz związane z tym prawo do zasiłku macierzyńskiego.REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat