reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak długo należy przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe

Jak długo należy przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe

Od 2000 r. prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Z jej tytułu opłacam składki ZUS. Przez jaki okres muszę przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe i dowody wpłaty składek ZUS?

rada

Jako płatnik składek kopie dokumentów zgłoszeniowych zobowiązany jest Pan przechowywać przez 5 lat, a dokumentów rozliczeniowych przez 10 lat od dnia ich przekazania do ZUS. Przepisy nie określają natomiast wprost okresu, przez jaki płatnik zobowiązany jest przechowywać bankowe dokumenty płatnicze.

uzasadnienie

Kopie dokumentów zgłoszeniowych oraz dokumentów zgłoszeniowych korygujących płatnik zobowiązany jest przechowywać przez okres 5 lat od dnia ich przekazania do ZUS. Natomiast kopie dokumentów rozliczeniowych, tj. deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących te dokumenty - przez okres 10 lat od dnia ich przekazania do ZUS.

Dokumenty powinny być przechowywane w takiej formie, w jakiej płatnik zobowiązany jest przekazywać je do ZUS, czyli pisemnej lub elektronicznej. Nie dotyczy to jedynie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych przekazanego do ZUS w formie elektronicznej. Taki dokument płatnik zobowiązany jest przechowywać w postaci dokumentu pisemnego z własnoręcznym podpisem osoby zgłaszanej.

Odnośnie do przechowywania bankowych dokumentów płatniczych przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie regulują tej kwestii. Jednak w interesie osób opłacających składki leży przechowywanie ich tak długo, jak długo mogą one okazać się potrzebne przy dokumentowaniu prawa i obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych (np. prawa do emerytury, przedawnienie należności z tytułu składek itd.).

Podstawa prawna

l art. 36 ust. 8 i art. 47 ust. 3c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 21, poz. 125

l § 3 ust. 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze - Dz.U. Nr 165, poz. 1197; ost.zm. Dz.U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1281


Piotr Kostrzewa

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama