REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna od członków zarządu od 2022 roku

Clever Investment
Księgowość Bliska Tobie
Składka zdrowotna od członków zarządu od 2022 roku
Składka zdrowotna od członków zarządu od 2022 roku

REKLAMA

REKLAMA

Od 2022 roku składkę na ubezpieczenie zdrowotne zapłacą osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Chodzi tu w szczególności o członków zarządu i prokurentów spółek.

Składka zdrowotna od osób pełniących funkcje na mocy aktu powołania. Kogo będą dotyczyć nowe przepisy?

Od 2022 roku na mocy dodanego do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych art. 66 ust.1 pkt 35a zostanie wprowadzona konieczność obliczania, pobierania i odprowadzania składki zdrowotnej z wynagrodzeń osób, które pełnią swoją funkcję na podstawie aktu powołania i otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie. Obecnie (do końca 2021 roku) sprawowanie tego typu stanowisk, nie wiąże się z koniecznością uiszczania jakichkolwiek kwot za ubezpieczenia zdrowotne i społeczne z tytułu pełnienia tego typu funkcji. Przepis ten dotyczy np. członków zarządu, prokurentów, członków komisji rewizyjnych. Natomiast nie dotyczy powołania, o którym mowa w przepisach Kodeksu Pracy.
Warto dodać też, że wprowadzana od stycznia 2022 r. zmiana będzie dotyczyć nie tylko członków zarządów i prokurentów spółek polskich, ale też zagranicznych, o ile podlegają one polskiemu prawodawstwu.
Omawiana zmiana została wprowadzona przez ustawę z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2021 r., poz. 2105, przygotowaną w ramach programu rządowego zwanego Polski Ład lub Nowy Polski Ład.

REKLAMA

Autopromocja

Składka zdrowotna w praktyce - przykład

Czekające nas zmiany stanowią  nie lada wyzwanie dla wielu przedsiębiorców i nastręczają również  wielu pytań. Dlatego też, aby ułatwić im zrozumienie powyższego zagadnienia, omówmy je na konkretnych przykładach, które rozjaśnią wiele kwestii.

Przykład:

Pan Jan Kowalski na podstawie aktu powołania otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 5 000 zł brutto za pełnienie funkcji członka zarządu.

2021 rok

2022 rok

5 000 zł – 250 = 4 750

4 750 x 17% = 807,50 ~ 808 zł

5 000 zł – 808 zł = 4 192,00 zł  

5 000 zł x 9% = 450 zł

5 000 zł – 250 = 4 750

4 750 x 17% = 807,50 ~ 808 zł

5 000 zł – 450 zł – 808 zł = 3 742,00 zł

Omówmy najpierw sytuację w 2021 roku. Pobieranie wynagrodzenia przez np. Członka Zarządu nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego w związku z czym wynagrodzenie to będzie tylko opodatkowane. Od kwoty wynagrodzenia odejmujemy miesięczne ryczałtowe koszty uzyskania przychodu w wysokości 250 zł, wynik zaokrąglamy do pełnych złotych, otrzymując kwotę dochodu (podstawę opodatkowania). Obliczamy podatek 17% wg. skali podatkowej, wynik zaokrąglamy do pełnych złotych.
Po ustaleniu należnej zaliczki na podatek dochodowy PIT4R, obliczamy kwotę do wypłaty dla Członka Zarządu odejmując od kwoty przychodu obliczony podatek. Kwota 4 192,00 zł jest kwotą jaką powinien otrzymać Jan Kowalski na rachunek bankowy lub w gotówce do rąk własnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analogicznie wygląda sytuacja w 2022 roku z tym że, dojdzie nam obowiązek obliczania i pobierania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowić będzie kwota wynagrodzenia, w tym przypadku będzie to 5 000,00 zł. Obliczamy wartość 9% składki. Od nowego roku należy ponadto pamiętać, że składka zdrowotna nie będzie odliczana od podatku w związku z czym wartość podatku pozostanie na tym samym poziomie, dojdzie do zapłaty składka zdrowotna a finalnie Pan Jan Kowalski otrzyma mniejsze wynagrodzenie.

W obu przypadkach całkowity koszt płacy wynosić będzie 5 000 zł jednakże proszę zauważyć, że od przyszłego roku z wynagrodzenia trzeba dodatkowo obliczyć i odprowadzić składkę zdrowotną. Jak Państwo również zauważą, składka zdrowotna nie będzie już odliczana

Patryk Pułka, Koordynator Kadr i Płac Clever Investment

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA