REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a błędna informacja ZUS o saldzie na koncie

Katarzyna Kalata
Doktor nauk prawnych, radca prawny
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a błędna informacja ZUS o saldzie na koncie
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a błędna informacja ZUS o saldzie na koncie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje, gdy ZUS poinformował błędnie o saldzie na koncie? Wyjaśnia dr Katarzyna Kalata, radca prawny.

Składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - zmiany od 2022 roku

Do 1 grudnia 2021 r. obowiązywały regulacje zgodnie, z którymi, jeśli ubezpieczony opłacił składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w nienależytej wysokości lub terminie nie podlegał temu ubezpieczeniu, co skutkowało pozbawieniem go prawa do zasiłku.
Od 1 stycznia 2022 r. objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego w zgłoszeniu do ubezpieczeń. Jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym zgłoszenie zostanie doręczone do ZUS. Natomiast dobrowolne u
bezpieczenie chorobowe ustaje od dnia wskazanego w zgłoszeniu wyrejestrowania.
Jednak do 31 grudnia 2021 r. ubezpieczenie chorobowe ustawało m.in. w sytuacji nieopłacenia składek w terminie lub nienależytej wysokości.

Autopromocja

Aktualnie mimo zmian przepisów w toku jest wiele spraw, gdzie ZUS przyjmuje, że ubezpieczenie chorobowe wygasło z powodu opłacenia składki w nienależytej wysokości.

Szczególnie dotyczy to ubezpieczonych, którzy następnie wnioskowali o wypłatę zasiłku chorobowego, czy macierzyńskiego.

Dezinformacja ubezpieczonego przez ZUS a dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Ostatnio udało się przywrócić dobrowolne ubezpieczenie chorobowe Ubezpieczonej, która opłaciła składki zgodnie z informacją przekazywaną przez ZUS. Po złożeniu wniosku o zasiłek macierzyński ZUS stwierdził, że Ubezpieczona nie podlega ubezpieczeniom społecznym, ponieważ opłaciła składki za miesiąc luty 2019 r. w nienależytej wysokości. Jednocześnie ZUS stwierdził w piśmie kierowanym do ubezpieczonej nadpłatę składek za 2020 r. i 2021 r. Dopiero po złożeniu wniosku o zasiłek macierzyński we wrześniu 2021 r. ZUS uznał, że Ubezpieczona nie podlega ubezpieczeniom społecznym w tym chorobowemu. Ubezpieczona odwołała się do sądu, który stwierdził, że ubezpieczona podlega ubezpieczeniom społecznym w tym dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowemu.

Sąd Okręgowy podkreślił, że ZUS dopuścił się dezinformacji, przez co wprowadził ubezpieczoną w błąd, co do wiedzy o stanie należności w ZUS. W związku, z czym ubezpieczona nie może ponieść negatywnych konsekwencji w postaci wyłączenia z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (wyrok nieprawomocny XIII U 1723/21).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe stwierdzenia można odnaleźć w orzecznictwie sądów m.in. w wyroku Sądu Najwyższego, z 3 października 2019 r. o sygn. akt III UK 268/18, gdzie wskazano, że „wynikające z niedopełnienia ciążącego na organie rentowym obowiązku informacyjnego błędne pouczenie co do podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez osobę ubezpieczoną z tytułu pozarolniczej działalności po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego i po ustaniu tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym w związku z pobieraniem takiego zasiłku powoduje, że działania formalne podjęte przez taką osobę w terminie określonym w art. 14 ust. 1 lub ust. 1a ustawy systemowej, w celu zachowania prawa do świadczeń zasiłkowych z ubezpieczenia chorobowego, powinny być traktowane jako faktyczne (i skuteczne) złożenie wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym dokonane w tych terminach.”

Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 sierpnia 2018 r. sygn. akt II UK 213/17, gdzie podkreślono, że „w żadnym razie na jurysdykcyjną tolerancję nie zasługiwały błędy organu ubezpieczeń społecznych, które mogły wywołać niekonstytucyjny i nielegalny skutek prawny w postaci pozbawienia skarżącej uprawnień należnych jej z przebiegu stosunku ubezpieczenia chorobowego, który nie został ponownie zainicjowany (reaktywowany) we właściwym (wybranym przez skarżącą) terminie z wyłącznej winy wskutek ujawnionych dezinformacji organu rentowego”.

W orzecznictwie utrwalona jest teza, że nieterminowe opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, które zostało spowodowane przez przekazanie błędnej informacji przez ZUS jest dezinformacją i nie pozbawia osoby błędnie poinformowanej prawa do skutecznego złożenia wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Następnie nie pozbawia to również prawa do zasiłku z ubezpieczeń społecznych.

dr Katarzyna Kalata – radca prawny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA