| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, który jest studentem i nie ukończył 26 lat, należy odprowadzić składki na ZUS

Czy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, który jest studentem i nie ukończył 26 lat, należy odprowadzić składki na ZUS

W naszej spółce zatrudniamy na podstawie umowy o pracę 23-letniego studenta. Od 1 października 2007 r. zamierzamy podpisać z nim również umowę zlecenia. Czy wynagrodzenie, które otrzyma z umowy zlecenia, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne w związku z tym, że jest studentem i nie ukończył 26 lat?


RADA

Jeżeli zatrudniony na podstawie umowy o pracę student podpisze ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę zlecenia, to przychód uzyskany z tej umowy będzie podlegał składkom na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia zawarta z osobą, która jest jednocześnie pracownikiem, nie jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń. Przychody z tej umowy rozlicza się tak samo jak przychody pracowników. Dlatego pracodawca, który zatrudnia na podstawie umowy zlecenia pracownika, od przychodu uzyskiwanego przez tego pracownika z umowy zlecenia jest zobowiązany opłacać składki na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Uczniowie i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, nie podlegają ubezpieczeniom z tytułu wykonywania umowy zlecenia. Jednak nie dotyczy to sytuacji, gdy umowa zlecenia została zawarta między pracodawcą a pracownikiem. W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń społecznych będzie traktowana jak umowa o pracę i muszą Państwo opłacić od niej należne składki. Składki z umowy zlecenia należy opłacić na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe.

WAŻNE!

Ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku obowiązkowe.

Pracodawca nie zgłasza dodatkowo do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego pracownika, z którym podpisał umowę zlecenia. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne tego pracownika jest suma przychodów z obydwu umów wypłaconych w miesiącu. Składki te rozlicza się w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx (pracownika).

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca, będący równocześnie pracownikiem spółki, we wrześniu otrzymał 2100 zł wynagrodzenia z umowy o pracę i 600 zł z umowy zlecenia. Podstawą wymiaru składek za wrzesień będzie dla tej osoby suma kwot uzyskanych z obydwu umów, czyli 2700 zł. Kwotę tę należy wykazać w imiennym raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

Przychód z umowy zlecenia pracownika - studenta również powinni Państwo wykazać łącznie z przychodem uzyskanym z umowy o pracę w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia, czyli 01 10 xx.

PRZYKŁAD

Pracownik - student podpisał z pracodawcą umowę zlecenia na okres od 15 do 31 sierpnia 2007 r. Wynagrodzenie z tej umowy, w kwocie 350 zł, wypłacono 10 września. Z umowy o pracę osoba ta we wrześniu otrzymała wynagrodzenie w wysokości 2700 zł. Przychód z umowy zlecenia należy wykazać w raporcie za wrzesień łącznie z wynagrodzeniem z umowy o pracę. Podstawa wymiaru składek tego pracownika za wrzesień wyniesie 3050 zł.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK