REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy zniecierpliwieni, liczą przede wszystkim na szybkie zmiany w składce zdrowotnej

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Przedsiębiorcy oczekują od rządzących szybkich zmian w zakresie składki zdrowotnej
Przedsiębiorcy oczekują od rządzących szybkich zmian w zakresie składki zdrowotnej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy czekają na zmiany ułatwiające prowadzenie biznesu. Liczą przede wszystkim na szybkie zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, która obecnie jest uzależniona od wysokości przychodów. Duża część z nich oczekuje powrotu składki zdrowotnej do stanu sprzed Polskiego Ładu.

Pierwsze propozycje rządu dla przedsiębiorców. Ruchy pozorowane? Po kilku miesiącach pracy nowego parlamentu polscy przedsiębiorcy, oczekujący większej swobody i stabilności w prowadzeniu biznesu, z lekkim zniecierpliwieniem patrzą na ruchy polityków. Liczą przede wszystkim na zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, która obecnie jest uzależniona od wysokości przychodów. Czy obietnice wyborcze na pewno zostaną spełnione?

Autopromocja

Przedsiębiorcy oczekują od rządzących szybkich zmian w zakresie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy z sektora MŚP oczekują od rządzących szybkich zmian w zakresie składki zdrowotnej. Uznają ją za nieakceptowalny i zbyt wysoki podatek, który negatywnie wpływa na ich działalność gospodarczą.

- Wielu przedsiębiorców skarży się na nieproporcjonalność i skomplikowane zasady naliczania składki zdrowotnej. To generuje trudności nie tylko finansowe, ale i księgowe, w tym konieczność comiesięcznego wyliczania wysokości składki – zauważa Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Według właścicieli firm obecny system składki zdrowotnej nie spełnia oczekiwań i wymaga zmian, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z powodu sprawiedliwości społecznej, którą obiecywali politycy podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej.

Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej

Umowa podpisana przez liderów obecnej koalicji rządowej przewiduje odejście od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego, w tym wprowadzenie nowych, korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej stanowił zresztą ważny punkt programów wyborczych Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Trzeciej Drogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy nie doczekali się jednak na razie żadnych zmian w prawie. Przedstawiciele koalicji uspokajają, że prace nad tak oczekiwanymi nowelizacjami trwają. Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia prowadzą intensywne dyskusje, a ministrowie zapewniają, że nowe zasady naliczania składki zdrowotnej na pewno wejdą w życie. Pod koniec marca poznaliśmy pierwsze propozycje rządu, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Przed nami jednak jeszcze długa droga legislacyjna, która zapewne przyniesie modyfikacje planów.

Przedsiębiorcy zaczynają się jednak też niepokoić. Potrzebne są zmiany nie tylko w składce zdrowotnej

Rząd przewiduje kilka istotnych zmian, które miałyby zacząć obowiązywać od początku 2025 roku i obejmować 1,3 miliona przedsiębiorców. Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się m.in. ryczałtowa składka zdrowotna dla osób korzystających z najbardziej popularnej formy rozliczania się na tzw. skali podatkowej, różnice w korzyściach dla różnych form opodatkowania oraz obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

- Przedsiębiorcy są pełni nadziei, zaczynają się jednak też niepokoić. Oczekują konkretnych rozstrzygnięć w sprawie przyszłego opodatkowania. Składki zdrowotne stały się dziś dostrzegalnym obciążeniem dla budżetów, nic więc dziwnego, że właściciele firm chcą wiedzieć, jak bardzo wpłyną one na ich finanse w kolejnych latach. Coraz wyraźniej widać, że powrót do rzeczywistości sprzed Polskiego Ładu najprawdopodobniej nie będzie możliwy, wiązałby się bowiem ze znacznym uszczupleniem wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia – dodaje Krzysztof Wojtas.

Czy nowe rozwiązania usatysfakcjonują przedsiębiorców? Duża część z nich oczekuje powrotu składki zdrowotnej do stanu sprzed Polskiego Ładu. To przełożyłoby się na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej i wpłynęłoby pozytywnie na stabilność finansową firm. Oczekiwania te popiera rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zaproponował, aby koszty związane z powrotem do poprzednich zasad składki zdrowotnej dla przedsiębiorców częściowo pokryć z ograniczenia wakacji od ZUS. Dziś trudno przewidzieć, czy ta rekomendacja spotka się z akceptacją rządzących.

Wakacje od ZUS, skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorstw, wydłużenie vacatio legis ustaw dla przedsiębiorców, zmiany w KSeF

W skład pakietu zmian, który deklarowały dziś rządzące partie w kampanii wyborczej, wchodziło jednak wiele punktów. Istotnym krokiem do ich realizacji jest pakiet deregulacyjny, który trafił do konsultacji 5 kwietnia. Jego założeniem jest deregulacja przepisów prawa gospodarczego, czyli po prostu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Pakiet obejmuje między innymi wakacje od ZUS, skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorstw oraz wydłużenie vacatio legis ustaw dla przedsiębiorców.

Rząd zdecydował się także na odroczenie terminu obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Wielu przedsiębiorców zapewne ucieszyła ta zmiana. Jej głównym celem jest wyeliminowanie potencjalnych błędów, wzmocnienie bezpieczeństwa systemu oraz jego stabilności. Wszystko po to, by uniknąć sytuacji, w których firmy nie byłyby w stanie wystawiać faktur.

- Zmiana terminu obowiązkowego korzystania z KSeF dała przedsiębiorcom dodatkowy czas na adaptację do nowego systemu elektronicznego fakturowania. Warto jednak pamiętać, że sam KSeF, choć wielu osobom może wydawać się nieprzyjazny, w ostatecznym rozrachunku przyspieszy i ułatwi rozliczenia między kontrahentami, unowocześni pracę przedsiębiorstw i uprości zadania księgowych. Praca z nim z technicznego punktu widzenia też nie musi być skomplikowana, zwłaszcza że producenci największych platform wspierających pracę księgowych i biur rachunkowych zintegrowali już swoje narzędzia z rządowym systemem. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą przesyłać i pobierać faktury z KSeF, pracując jednocześnie z dobrze im znanym i intuicyjnym narzędziem – dodaje Krzysztof Wojtas.

Obecny rząd stoi zatem przed dużym wyzwaniem. Na szali leżą złożone obietnice i oczekiwania przedsiębiorców oraz faktyczny stan budżetu państwa. Czy przyszłe zmiany zagwarantują polskiej przedsiębiorczości więcej wolności i bezpieczeństwa? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze poczekać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA