| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Pracodawca zapłaci składki od zleceń swoich pracowników

Pracodawca zapłaci składki od zleceń swoich pracowników

Pracodawca zapłaci składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej przez jego pracownika z innym podmiotem, jeśli praca jest świadczona na rzecz tego pracodawcy, tzn. pracodawca uzyskuje efekty tej pracy.

SN wprawdzie nie podzielił stanowiska Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, że to wspólnicy a nie spółka cywilna jest pracodawcą, ale przyjął, że pomiędzy spółkami cywilnymi istniała ścisła współzależność, która powodowała, że obie spółki były beneficjentami pracy świadczonej na podstawie umowy zlecenia. Obie spółki, choć formalnie i lokalowo oddzielone, działały pod jednym dachem. Zakres obowiązków pracowników na etacie w jednej spółce i na zleceniu w drugiej w znacznej mierze się pokrywał. SN stwierdził także, że w świetle przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się także osobę, która wykonuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

Nawet gdy umowa zlecenia jest zawarta z podmiotem, który nie jest pracodawcą zleceniobiorcy, pracodawca może być obciążony obowiązkiem zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia.

Kluczowe jest w tym zakresie ustalenie, czy pracę wykonywaną w ramach umowy zlecenia można uznać za pracę wykonywaną na rzecz pracodawcy, który zatrudnia pracownika.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Lech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »