Jaki urlopu wypoczynkowy przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Pracownik nabędzie prawo do jednego dnia urlopu wypoczynkowego, gdy przepracuje u Państwa ponad 5 miesięcy i 1 dzień. Jeżeli przepracuje w Państwa firmie do końca br., to będzie mu przysługiwać u Państwa urlop w wymiarze 10 dni, tj. 80 godzin urlopowych (10 dni x 8 godzin).
UZASADNIENIE
Ustalając wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego w przypadku podwyższenia wymiaru jego etatu w ciągu roku kalendarzowego, należy oddzielnie (proporcjonalnie do wymiaru etatu i przepracowanych okresów) obliczyć wymiar urlopu za okres przed zmianą wymiaru etatu i po tej zmianie. Zasada ta ma zastosowanie również w sytuacji, gdy podwyższenie wymiaru etatu następuje w ciągu roku kalendarzowego u pracodawcy innego niż dotychczasowy. Obliczając w ten sposób wymiar urlopu wypoczynkowego za każdym razem należy dokonać zaokrąglenia niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia (art. 1553 § 1 Kodeksu pracy). Ponadto wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć w zależności od jego stażu urlopowego 20 lub 26 dni.
WAŻNE!
W przypadku zmiany etatu w trakcie roku, pracownikowi należy obliczyć przysługujący urlop wypoczynkowy oddzielnie za okres przed zmianą etatu i oddzielnie po zmianie etatu.
Zatem u poprzedniego pracodawcy Państwa pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu i uprawnionemu do 20 dni urlopu przysługiwał urlop za styczeń br. w wymiarze 1 dnia (1/12 z 20 dni x 1/2 etatu - po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia). Natomiast w Państwa firmie temu pracownikowi, zatrudnionemu od 1 lutego br. w pełnym wymiarze czasu pracy, za okres pracy do końca tego roku przysługiwałoby prawo do urlopu w wymiarze 19 dni. Ponieważ jednak poprzedni pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w wymiarze wyższym o 9 dni, niż to wynikało z przepracowanego u niego okresu, powinni Państwo odpowiednio zredukować 19-dniowy wymiar urlopu pracownika o tę liczbę dni (19 - 9 dni = 10 dni urlopu). Jeżeli zatem pracownik będzie u Państwa pracował do końca 2009 r., będzie mu przysługiwać 10 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast gdy rozwiązanie umowy nastąpi wcześniej - w trakcie roku, to przysługujący pracownikowi urlop proporcjonalny za przepracowany okres należy obniżyć o 9 dni urlopu, który został udzielony pracownikowi w nadmiarze przez poprzedniego pracodawcę.
PRZYKŁAD
Pracownik pracując na 1/2 etatu wykorzystał w styczniu br. 10 dni urlopu wypoczynkowego. Ma prawo do 20 dni urlopu. Z końcem stycznia br. rozwiązał umowę o pracę. Następnie od 1 lutego br. podjął pracę u innego pracodawcy na pełny etat. Jeżeli pracownik przepracuje u tego pracodawcy tylko 2 miesiące, tj. luty i marzec, to za ten czas przysługują mu 4 dni urlopu (2/12 x 20 dni). Ponieważ jednak pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy o 9 dni urlopu więcej niż mu się należało, to za 2 miesiące pracy w lutym i marcu br. pracodawca nie musi mu udzielić urlopu wypoczynkowego.
W odwrotnej sytuacji, tj. w przypadku zmniejszenia w ciągu roku kalendarzowego wymiaru etatu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, przy obliczaniu wymiaru przysługującego mu urlopu także należy zastosować przedstawioną wyżej zasadę. Należy więc oddzielnie ustalić wymiar urlopu dla okresu zatrudnienia w wyższym wymiarze czasu pracy oraz dla okresu zatrudnienia w niższym wymiarze.
• art. 154, art. 1551, art. 1552a, art. 1553 Kodeksu pracy.
Zenon Rycerz
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat