Urlop okolicznościowy a możliwość przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego
REKLAMA
REKLAMA
W takiej sytuacji pracownik powinien wykorzystać do końca urlop okolicznościowy, a termin rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego należy ustalić na nowo.
REKLAMA
Jeżeli pracownik nie może z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy rozpocząć urlopu w ustalonym terminie, pracodawca jest zobowiązany przesunąć zaplanowany urlop na termin późniejszy (art. 165 k.p.).
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność (§ 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy; DzU z 1996 r. nr 60, poz. 281).
Przebywanie na urlopie okolicznościowym jest jak najbardziej przesłanką uzasadniającą przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego.
W związku z tym pracownik powinien wykorzystać do końca urlop okolicznościowy, a następnie pracodawca powinien uzgodnić z nim kolejną datę rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego (§ 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop; DzU z 1997 r. nr 2, poz. 14).
Odpowiedziała Katarzyna Tomaszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat