REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego po długiej chorobie bez badań kontrolnych?

 Kancelaria Prawna ARKANA
Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.
Czy można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego po długiej chorobie bez badań kontrolnych?
Czy można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego po długiej chorobie bez badań kontrolnych?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu pracodawców ma poważne wątpliwości, czy można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bez badań lekarskich, po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni. Przepisy w tej materii milczą, natomiast orzecznictwo nie jest jednolite.

Obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie po chorobie uregulowany jest w art. 229 § 2 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownik podlega badaniom kontrolnym w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, trwającej dłużej niż 30 dni.

Autopromocja

Dalsze przepisy precyzują, że skierowanie na takie badania wydaje pracodawca, i odbywają się one na jego koszt. Dodatkowo kwestię badań dookreśla rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy.  

Celem badania kontrolnego jest ocena zdolności pracownika do podjęcia pracy na dotychczasowym stanowisku po okresie choroby. Rozstrzygnąć należy, czy istnieje obowiązek poddania pracownika tym badaniom, jeżeli po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą i przed powrotem na stanowisko pracy od razu złożył on wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Sytuacja taka często ma miejsce u rodzica dziecka, który po wyczerpaniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, poprzedzonego zwolnieniem lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni, wnosi o urlop wypoczynkowy.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Omawiany problem nie został uregulowany w przepisach prawa pracy. Rozwiązania tego dylematu wielokrotnie podejmował się Sąd Najwyższy. Orzeczenia SN są jednak w tym przypadku niejednolite. W najnowszym wyroku z dnia 9 marca 2011 r. (II PK 240/10, LEX nr 1162165) SN stwierdził, że obowiązek z art. 229 § 2 k.p. odnosi się do sytuacji, gdy po chorobie pracownik ma faktycznie świadczyć pracę. Obowiązek ten powinno rozpatrywać się przez pryzmat bezpieczeństwa i higieny pracy, bowiem dopuszczenie pracownika do pracy po długim okresie niezdolności do jej świadczenia może być ryzykowne z perspektywy bezpiecznego wykonywania pracy. W przypadku rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego świadczenie pracy nie następuje. W podobnym duchu wypowiedział się SN w wyroku z dnia 20 marca 2008 r. (II PK 214/07, LEX nr 511663) stwierdzając, że urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy, co już samo z siebie wyklucza konieczność przeprowadzenia badań lekarskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony ten sam Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 października 2009 r. (II PK 123/09, LEX 551056) uznał, że pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie, gdy ten stawi się do pracy i zgłosi gotowość do jej wykonywania. Nie można stwierdzić, że pracodawca narusza przepisy, jeżeli odmówi udzielenia urlopu wypoczynkowego osobie niezdolnej do pracy.

Obecnie nie jest jeszcze możliwe rozstrzygnięcie, czy pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bez badań lekarskich, po okresie choroby trwającej dłużej niż 30 dni. Przepisy w tej materii milczą, natomiast orzecznictwo nie jest jednolite. Wydaje się, że cel urlopu, jakim jest regeneracja sił po pewnym okresie pracy, nie pozwala na jego udzielenie bez orzeczonej zdolności do świadczenia pracy. Ponadto za czas urlopu pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Nie wydaje się zaś celowe obarczanie pracodawcy obowiązkiem ponoszenia kosztów urlopu pracownika, gdy ten tak naprawdę nie jest zdolny do świadczenia pracy. W takim bowiem przypadku pracownika niezdolnego do pracy dotyczą inne rodzaje świadczeń, np. wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy itd.

Doniosłość omawianego problemu powoduje, że należy poczekać na dalsze orzecznictwo Sądu Najwyższego, zaś obecnie bezpieczniejsze dla obu stron stosunku pracy wydaje się wysłanie pracownika na badanie kontrolne przed udzieleniem urlopu.

Maciej Beck, asystent radcy prawnego w Kancelarii Prawnej ARKANA

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA