REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego po długiej chorobie bez badań kontrolnych?

 Kancelaria Prawna ARKANA
Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.
Czy można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego po długiej chorobie bez badań kontrolnych?
Czy można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego po długiej chorobie bez badań kontrolnych?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu pracodawców ma poważne wątpliwości, czy można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bez badań lekarskich, po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni. Przepisy w tej materii milczą, natomiast orzecznictwo nie jest jednolite.

Obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie po chorobie uregulowany jest w art. 229 § 2 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownik podlega badaniom kontrolnym w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, trwającej dłużej niż 30 dni.

Autopromocja

Dalsze przepisy precyzują, że skierowanie na takie badania wydaje pracodawca, i odbywają się one na jego koszt. Dodatkowo kwestię badań dookreśla rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy.  

Celem badania kontrolnego jest ocena zdolności pracownika do podjęcia pracy na dotychczasowym stanowisku po okresie choroby. Rozstrzygnąć należy, czy istnieje obowiązek poddania pracownika tym badaniom, jeżeli po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą i przed powrotem na stanowisko pracy od razu złożył on wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Sytuacja taka często ma miejsce u rodzica dziecka, który po wyczerpaniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, poprzedzonego zwolnieniem lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni, wnosi o urlop wypoczynkowy.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Omawiany problem nie został uregulowany w przepisach prawa pracy. Rozwiązania tego dylematu wielokrotnie podejmował się Sąd Najwyższy. Orzeczenia SN są jednak w tym przypadku niejednolite. W najnowszym wyroku z dnia 9 marca 2011 r. (II PK 240/10, LEX nr 1162165) SN stwierdził, że obowiązek z art. 229 § 2 k.p. odnosi się do sytuacji, gdy po chorobie pracownik ma faktycznie świadczyć pracę. Obowiązek ten powinno rozpatrywać się przez pryzmat bezpieczeństwa i higieny pracy, bowiem dopuszczenie pracownika do pracy po długim okresie niezdolności do jej świadczenia może być ryzykowne z perspektywy bezpiecznego wykonywania pracy. W przypadku rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego świadczenie pracy nie następuje. W podobnym duchu wypowiedział się SN w wyroku z dnia 20 marca 2008 r. (II PK 214/07, LEX nr 511663) stwierdzając, że urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy, co już samo z siebie wyklucza konieczność przeprowadzenia badań lekarskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony ten sam Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 października 2009 r. (II PK 123/09, LEX 551056) uznał, że pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie, gdy ten stawi się do pracy i zgłosi gotowość do jej wykonywania. Nie można stwierdzić, że pracodawca narusza przepisy, jeżeli odmówi udzielenia urlopu wypoczynkowego osobie niezdolnej do pracy.

Obecnie nie jest jeszcze możliwe rozstrzygnięcie, czy pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bez badań lekarskich, po okresie choroby trwającej dłużej niż 30 dni. Przepisy w tej materii milczą, natomiast orzecznictwo nie jest jednolite. Wydaje się, że cel urlopu, jakim jest regeneracja sił po pewnym okresie pracy, nie pozwala na jego udzielenie bez orzeczonej zdolności do świadczenia pracy. Ponadto za czas urlopu pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Nie wydaje się zaś celowe obarczanie pracodawcy obowiązkiem ponoszenia kosztów urlopu pracownika, gdy ten tak naprawdę nie jest zdolny do świadczenia pracy. W takim bowiem przypadku pracownika niezdolnego do pracy dotyczą inne rodzaje świadczeń, np. wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy itd.

Doniosłość omawianego problemu powoduje, że należy poczekać na dalsze orzecznictwo Sądu Najwyższego, zaś obecnie bezpieczniejsze dla obu stron stosunku pracy wydaje się wysłanie pracownika na badanie kontrolne przed udzieleniem urlopu.

Maciej Beck, asystent radcy prawnego w Kancelarii Prawnej ARKANA

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA