reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Plan urlopów na 2017 r. do końca grudnia

Plan urlopów na 2017 r. do końca grudnia

Pracodawca musi opracować plan urlopów, jeżeli istnieje u niego zakładowa organizacja związkowa, która nie wyraziła zgody na nietworzenie planu. Nie muszą go przygotowywać pracodawcy, u których nie działają związki zawodowe. Jednak nie ma przeszkód, aby plan urlopów sporządzili również pracodawcy, którzy nie mają takiego obowiązku.

Plan urlopów ustala pracodawca. Powinien brać przy tym pod uwagę, oprócz konieczności zapewnienia normalnego toku pracy firmy, także wnioski pracowników. Pracodawca przy tworzeniu planu nie jest związany wnioskami pracowników dotyczącymi terminów urlopów (wyjątki odnoszą się do kwestii macierzyństwa i rodzicielstwa). Nie jest wówczas konieczne zawieranie porozumień z pracownikami.

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany w całości, jako nieprzerwany okres wolnego w całym rocznym wymiarze. Jedynie na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Plan urlopów jest dokumentem, w którym określa się terminy urlopów pracowniczych w danym roku kalendarzowym lub w krótszym okresie. Pracodawca może ustalić plan urlopów na dowolny okres. Z reguły jest to rok, ale może być to także krótszy okres, np. pół roku lub kwartał. Plan można zmieniać w trakcie roku.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Serwis Kadry

Plan urlopów powinien być sporządzony zawsze przed rozpoczęciem okresu, który ten plan obejmuje. Nie ma w tym zakresie narzuconego terminu, ale należy przyjąć, że co do zasady plan nie powinien być stworzony i przekazany pracownikowi już w trakcie trwania danego okresu. Dlatego plan urlopów na 2017 r. należy sporządzić najpóźniej do 31 grudnia 2016 r.

W planie urlopów nie należy uwzględniać urlopu na żądanie. Jest to związane z samym charakterem tego urlopu, który nie może zostać przewidziany wcześniej.

Źródło: własne

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama