Czy za okres nieusprawiedliwionej nieobecności należy pracownikowi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop
REKLAMA
REKLAMA
rada
REKLAMA
Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze, to należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny za ten okres. Pracownik nabył prawo do pełnego urlopu za 4 miesiące br.
uzasadnienie
Za rok kalendarzowy, w którym rozwiązali Państwo z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, przysługuje mu prawo do skorzystania w Państwa firmie z urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu. Jeżeli umowę rozwiązali Państwo w trakcie miesiąca (29 kwietnia), a nie ostatniego dnia miesiąca, to pracownikowi i tak należy naliczyć urlop za pełny miesiąc.
Państwa pracownikowi nie należałby się ekwiwalent za urlop za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy tylko wtedy, gdyby okres tej nieusprawiedliwionej nieobecności trwał dłużej niż miesiąc (art. 1552 § 1 pkt 6 Kodeksu pracy).
W praktyce wiele komplikacji sprawia liczenie w wymienionym kontekście terminu „miesiąc”. Nie oznacza to miesiąca kalendarzowego, lecz 30 kolejnych dni. W tym przypadku pracownik był nieobecny w pracy tylko przez 23 dni kalendarzowe (do dnia rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę). Brak więc podstaw do nienaliczania ekwiwalentu za czas, w którym nie chodził do pracy, ale pozostawał w zatrudnieniu (miał status pracownika).
Pracownik, nawet pracując tylko przez kilka dni kwietnia, i tak nabył u Państwa prawo do pełnego kwietniowego urlopu. Wystarczy bowiem 1 dzień pracy w danym miesiącu, by pracownikowi dotychczasowy pracodawca musiał zaliczyć ten miesiąc do wymiaru urlopu proporcjonalnego. W takim przypadku kolejny pracodawca nie nalicza już temu pracownikowi urlopu za ten miesiąc, nawet jeżeli zaczął u niego pracować od drugiego dnia miesiąca.
• art. 1552 § 1 pkt 6, art. 1552a, art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288
• § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1591
Piotr Matwiejczyk
ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat