REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak w księgach rachunkowych ująć świadczenia urlopowe

AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak naliczyć i zaksięgować świadczenia urlopowe dla dwóch pracowników, z których jeden jest zatrudniony na 1/2 etatu w szczególnie ciężkich warunkach pracy, a drugi w warunkach normalnych na 3/4 etatu?

MaŁgorzata Magiera

Autopromocja

księgowa współpracująca ze spółką audytorską Pol-Tax

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika (art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS). Przepis ten określa maksymalną wysokość świadczenia urlopowego, wysokość świadczenia urlopowego może być niższa niż wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS, ale nie wyższa niż kwota tego odpisu. Wysokość świadczenia urlopowego dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

Dla pracodawcy świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT. Wypłacone pracownikowi świadczenie urlopowe zalicza się do przychodów pracownika ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT) podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pracodawca jako płatnik jest zobowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od pracowników, którym wypłacono świadczenie urlopowe (art. 31 ustawy o PIT). Świadczenie urlopowe wypłacone pracownikowi w wysokości ustalonej odpowiednio do rodzaju zatrudnienia i wymiaru czasu pracy pracownika zwolnione jest ze składek ZUS (art. 3 ust. 6 ustawy o ZFŚS).

W ewidencji księgowej wypłacone pracownikowi świadczenie urlopowe zalicza się do kosztów działalności operacyjnej pracodawcy. Zapisy związane z naliczeniem i wypłatą pracownikowi świadczenia urlopowego mogą przebiegać w sposób przedstawiony poniżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo pracodawca zatrudnia m.in. w tzw. normalnych warunkach pracy pracownika na 3/4 etatu oraz jednego pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu w szczególnie ciężkich warunkach pracy. Pracownicy ci złożyli wnioski o skorzystanie z urlopu wypoczynkowego w wymiarze kolejnych 14 dni kalendarzowych. Obaj są w I progu podatkowym PIT.

W pierwszym przypadku: dla pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu wysokość świadczenia urlopowego brutto ustalonego zgodnie z zapisami ustawy o ZFŚS wynosi 697,96 zł. Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych wyniesie 133 zł; netto do wypłaty dla pracownika: 564,96 zł: W drugim przypadku dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wysokość świadczenia urlopowego brutto wynosi 604,41 zł. Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych wyniesie 115 zł. Netto do wypłaty dla pracownika: 489,41 zł.

1. Lista płac - kwoty brutto obciążające koszty z tytułu naliczonych świadczeń urlopowych (przypadek I - 697,96 zł, przypadek II - 604,41 zł): strona Wn konta 400 - Koszty według rodzajów, lub konto zespołu 5 (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia), strona Ma konto 230-4 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami.

2. Potrącenia z listy płac z tytułu naliczonych świadczeń urlopowych - zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych (przypadek I - 133,00 zł, przypadek II - 115,00 zł): strona Wn konta 230-4 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta 220 - Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych),

3. Wyciąg bankowy - potwierdzenie wypłaty świadczenia urlopowego (przypadek I - 564,96 zł, przypadek II - 489,41 zł): strona Wn konta 230-4 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta 130 - Rachunek bieżący.

(AP)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA