reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Wynagrodzenie pracownicy powracającej po urlopie wychowawczym

Wynagrodzenie pracownicy powracającej po urlopie wychowawczym

Jesteśmy dużym zakładem krawieckim. Zatrudniona przez nas od 8 lat pracownica ostatnie 3 lata spędziła na urlopie wychowawczym. Po powrocie chcemy ją skierować do pracy na stanowisko prasowaczki, odpowiadające jej kwalifikacjom (ze względu na to, że jej dotychczasową pracę – wbijanie nap – wykonuje obecnie maszyna). Czy musimy tę pracownicę wynagradzać tak samo (nie niżej) jak przed urlopem, czy powinna mieć takie wynagrodzenie jak inne prasowaczki?

Wynagrodzenie pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego pracodawca musi ustalić na poziomie obecnego wynagrodzenia innych prasowaczek. Wynagrodzenie pracownicy nie może być jednak niższe od tego, jakie otrzymywała na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym.

Po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia go na dotychczas zajmowanym przez niego przed urlopem stanowisku pracy. Jeżeli pracodawca nie ma takiej możliwości, musi zaproponować pracownikowi stanowisko równorzędne do poprzednio zajmowanego lub inne odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie, jakie pracodawca musi przyznać pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego, nie może być niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego innemu pracownikowi wykonującemu pracę na stanowisku, które zajmował ten pracownik przed urlopem wychowawczym. Oznacza to, że pracownik, który był zatrudniony na określonym stanowisku pracy, po powrocie z urlopu wychowawczego powinien otrzymać takie wynagrodzenie, jakie otrzymuje w dniu tego powrotu jego kolega lub koleżanka z pracy zatrudnieni na stanowisku pracy zajmowanym przez niego przed urlopem lub takim samym stanowisku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownice X i Y były zatrudnione w zakładzie pracy na stanowisku prasowaczek z wynagrodzeniem 1200 zł brutto każda. Pracownica X po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie 3-letniego urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W czasie korzystania z urlopu wychowawczego przez pracownicę X, pracownica Y otrzymywała każdego kolejnego roku pracy podwyżkę wynagrodzenia o 200 zł brutto. Ponadto pracodawca wprowadził w tym czasie dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach prasowaczki stałą premię kwartalną w wysokości 40 proc. wynagrodzenia. Po powrocie pracownicy X z 3-letniego urlopu wychowawczego pracownica Y zarabiała na zajmowanym stanowisku prasowaczki 1800 zł brutto i przysługiwała jej premia kwartalna w wysokości 40 proc. wynagrodzenia. Pracodawca musi zatem zatrudnić pracownicę X powracającą z urlopu wychowawczego na stanowisku prasowaczki lub innym równorzędnym, odpowiadającym jej kwalifikacjom, z wynagrodzeniem 1800 zł brutto + premia kwartalna 40 proc.

Może się jednak zdarzyć, jak ma to miejsce w opisanym przypadku, że na stanowisku pracy zajmowanym przez pracownika przed urlopem wychowawczym nikt nie jest już zatrudniony z powodu robotyzacji lub np. zmiany profilu działalności zakładu pracy. Wówczas pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika powracającego z urlopu wychowawczego na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jego kwalifikacjom z wynagrodzeniem, jakie otrzymują pracownicy o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu, zatrudnieni na równorzędnych lub innych stanowiskach pracy.

Należy jednak pamiętać, że ochrona trwałości stosunku pracy pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym kończy się z chwilą jego powrotu do pracy. Nie ma zatem przeszkód prawnych, aby pracodawca w dniu powrotu pracownika z tego urlopu wypowiedział mu umowę o pracę.

Aleksander P. Kuźniar

Podstawa prawna:

art. 1864 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama