REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzupełnić wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym miał prawo do urlopu wypoczynkowego

Edyta Pisarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie za pracę i premię w zmiennej wysokości, zależnej od efektów pracy w miesiącu. W styczniu korzystał z 5 dni urlopu wypoczynkowego, a przez 3 dni pobierał wynagrodzenie chorobowe. Jak w tym przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika w związku z chorobą od 12 do 16 maja 2008 r.? Pracownik jest zatrudniony od 1 października 2007 r.

rada

Autopromocja

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo ustalić, biorąc pod uwagę wynagrodzenie za pracę, premie oraz wynagrodzenie za urlop, które w okresie od 1 października 2007 r. do 30 kwietnia 2008 r. uzyskał pracownik. Przy czym jego wynagrodzenie i premię za styczeń 2008 r. należy uzupełnić w związku z 3-dniową niezdolnością do pracy.

uzasadnienie

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków chorobowych należy wliczać wynagrodzenie za pracę oraz wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy (które należy traktować jak wynagrodzenie za pracę). Jeżeli na wysokość wynagrodzenia urlopowego składa się składnik stały (w tym przypadku wynagrodzenie za pracę) oraz składnik zmienny (tutaj premia uzależniona od efektów pracy) i wynagrodzenie za dany miesiąc trzeba uzupełnić, ponieważ pracownik np. chorował w tym miesiącu - to całe wynagrodzenie za ten miesiąc należy traktować tak jak wynagrodzenie zmienne.

Państwa firma wypłaca premię zmienną. Premia ta jest uzależniona od efektów pracy. Jest ona zmniejszana za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Dlatego należy ją wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To, czy premię za styczeń 2008 r. należy uzupełnić w związku z 3-dniową chorobą pracownika, zależy od sposobu jej pomniejszania za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli premia jest pomniejszana proporcjonalnie, to w podstawie wymiaru należy ją uwzględnić po uzupełnieniu. Natomiast jeżeli premia jest zmniejszana za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy w inny sposób, np. procentowo, to do podstawy wymiaru świadczeń należy ją wliczać w kwocie faktycznie wypłaconej w danym miesiącu.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika za okres od października 2007 r. do kwietnia 2008 r. trzeba pamiętać, że od 1 stycznia 2008 r. zmieniła się wysokość składki na ubezpieczenia rentowe, finansowanej przez pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony od 1 października 2007 r. Otrzymuje zmienną premię wliczaną do podstawy wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy. Na przełomie grudnia 2007 r. i stycznia 2008 r. chorował i otrzymał wynagrodzenie chorobowe za 5 dni grudnia (od 27 do 31 grudnia 2007 r.) i 8 dni stycznia (od 1 do 8 stycznia 2008 r.). Przez 3 dni stycznia br. był na urlopie wypoczynkowym. Ponownie zachorował w maju 2008 r.

W okresie od października 2007 r. do kwietnia 2008 r. otrzymał następujące składniki wynagrodzenia (wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc pod koniec tego miesiąca):

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 36 ust. 1, art. 40 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 792

Edyta Pisarczyk

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA