Takiego maja nie było od lat – więcej ofert pracy
REKLAMA
REKLAMA
Rekordowo
Na portalu InfoPraca zarejestrowało się około 20 proc. więcej firm publikujących nowe oferty pracy niż w kwietniu. Duży w tym udział mają przedsiębiorstwa małe i średnie, czyli SME. Zauważalny jest również wzrost aktywności dużych firm – zamieściły o 51 proc. więcej ofert niż w kwietniu. Już w marcu SME miały do zaoferowania ponad 4300 ofert pracy, w kwietniu ponad 4600, a w maju niemal 4800.
REKLAMA
Zdaniem Marka Jurkiewicza, General Managera InfoPracy, postawa firm małych i średnich jest najlepszym barometrem nastrojów. To one napędzają w głównej mierze polską gospodarkę, tworząc ponad 2/3 PKB. Decyzja o zwiększaniu zatrudnienia poprzedzona jest wnikliwą analizą i następuje z reguły wtedy, kiedy pojawia się coraz więcej sygnałów świadczących o poprawie koniunktury gospodarczej.
Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
Branżowo
Analizując oferty opublikowane przez firmy z poszczególnych branż, miano lidera przypadło ponownie IT (wzrost liczby ofert o 74 proc. w porównaniu z kwietniem). Następne w kolejności są usługi związane z consultingiem (wzrost o 5,8 proc.) i handlem (spadek o 2 proc.). Za nimi produkcja (wzrost o 7,9 proc.), budownictwo (wzrost o 9,4 proc.), handel i dystrybucja (spadek o 21,7 proc.), e-handel/nowe media (spadek o 4 proc.) oraz bankowość/finanse (spadek o 7,5 proc.).
Regionalnie
Wśród województw przewodzi mazowieckie – łącznie związanych z nim jest niemal 4570 ofert. Na pierwszym miejscu oferty IT – dla programistów i analityków, a za nimi dotyczące obsługi klienta.
Mazowieckiemu ustąpiło śląskie – 2276. Tu dominują oferty z branży produkcji przemysłowej.
Za śląskim dolnośląskie – 2231, gdzie listę ofert otwierają IT – dla programistów i analityków, w drugiej kolejności umiejscowiły się z branży produkcji przemysłowej.
W małopolskim pojawiło się 1806 ofert, wśród nich prym wiodą IT – dla programistów i analityków, wyprzedzając branżę produkcji przemysłowej.
W wielkopolskim zanotowano 1307 ofert, z czego najwięcej przypadło branży produkcji przemysłowej.
Najmniej ofert dotyczy województwa podlaskiego – 119, warmińsko-mazurskiego – 182 i świętokrzyskiego 183.
Następne miesiące powinny majowy wynik poprawić. W nieodległej perspektywie mamy wakacje, a to oznacza, że pracodawcy potrzebują pracowników na zastępstwo, ruszają liczne prace sezonowe. Poza tym widać utrzymujący się optymizm, czemu niejednokrotnie towarzyszą inwestycje i rekrutacje. Warto zintensyfikować wysiłki i aplikować – podsumowuje Marek Jurkiewicz.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat